Czy istnieje zależność między kredytem hipotecznym a zmianą pracy?
Jak najbardziej istnieje zależność między kredytem hipotecznym a zmianą pracy, ponieważ, jak już podkreśliliśmy, stabilność zatrudnienia i regularne dochody to kluczowe elementy oceny zdolności kredytowej. Oto najważniejsze kwestie!
- Jeśli dokonasz zmiany pracy tuż przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, znacząco wpłynie to na Twoją ocenę zdolności kredytowej. Wówczas bank szybko może się zorientować, że nie pracujesz już w firmie, w której zadeklarowałeś i będzie oczekiwał dostarczenia nowych dokumentów. Niestety, staż w nowej pracy nie będzie jeszcze odpowiedni, co może skutkować negatywną decyzją lub koniecznością dodatkowych zabezpieczeń.
- W trakcie spłaty kredytu hipotecznego zmiana pracy oczywiście nie jest zabroniona. Pamiętaj jednak, że bankowi zawsze zależy na tym, aby Twoje dochody były stabilne i wysokie, dlatego może on monitorować Twoją sytuację finansową. Jeśli będzie niezadowalająca lub pojawią się kłopoty z regulowaniem rat, uzyskanie dodatkowego finansowania będzie problematyczne, może pojawić się także konieczność zmian w umowie kredytowej.
Kredyt hipoteczny a zmiana pracy to kwestia, która wymaga porządnej analizy, szczególnie pod kątem stabilności dochodów i warunków zatrudnienia. Pamiętaj, że możesz ją skonsultować również bezpośrednio z bankiem lub doradcą kredytowym, dzięki czemu jeszcze lepiej zrozumiesz, jak nowa sytuacja zawodowa wpłynie na warunki kredytu.
Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – czy nowe zatrudnienie może utrudnić uzyskanie kredytu?
Nowe zatrudnienie może utrudnić uzyskanie kredytu. Tym bardziej że podjęcie pracy w innej firmie często wiąże się z koniecznością przejścia przez okres próbny – wówczas bank może uznać Twoje dochody za niestabilne. W takim przypadku konieczne może być również dostarczenie np. zaświadczenia od pracodawcy o planowanym przedłużeniu umowy, jednak jego uzyskanie nie zawsze będzie możliwe.
Problem stanowi również brak historii zatrudnienia w nowej firmie. Banki czują się bezpieczniej, gdy kredytobiorca ma dłuższy staż pracy u obecnego pracodawcy. W przypadku krótkiego czasu zatrudnienia w nowej firmie kredytodawca może obawiać się braku stabilności finansowej czy zdolności do regularnej spłaty rat kredytu.
Zmiana pracy podczas kredytu hipotecznego będzie też kluczową kwestią, jeśli przejdziesz z umowy o pracę na czas nieokreślony na inną formę zatrudnienia, np. umowę zlecenie lub umowę o dzieło (banki często uważają takie dochody za mniej pewne).
Czy możemy wnioskować o kredyt, zmieniając pracę lub planując jej zmianę?
Decyzja o zaciągnięciu jakiegokolwiek kredytu nigdy nie powinna być podejmowana pochopnie. Dobrze ją przemyśl, zwłaszcza jeśli zmieniasz pracę lub planujesz jej zmianę. Pozytywna decyzja kredytowa nigdy nie jest gwarantowana i zawsze zależy od licznych czynników takich jak: wysokość wynagrodzenia, rodzaj umowy czy staż pracy.
Oznacza to zatem, że kredyt a zmiana pracy to niezbyt dobre zestawienie. Jeśli zmiana zatrudnienia jest konieczna, najlepiej będzie, jeśli poczekasz z tym krokiem, aż uzyskasz kredyt i środki trafią na Twoje konto.
Miej na uwadze również to, że jeśli podejmiesz decyzję o zmianie pracy w trakcie trwania procedury kredytowej, musisz poinformować bank o takiej zmianie. Jeśli tego nie zrobisz, możesz zostać posądzony o próbę oszustwa finansowego – w skrajnych przypadkach instytucja ma prawo powołać się na art. 297 Kodeksu karnego, co może skutkować nawet karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.
Planujesz zmianę pracy? Sprawdź, jak to wpłynie na Twój kredyt!
Porozmawiaj z naszymi doradcami i zobacz, czy zmiana pracy będzie poważną przeszkodą w uzyskaniu kredytu. Pomożemy Ci we wszystkich formalnościach.
Czy możliwe jest przejście na własną działalność gospodarczą w trakcie spłaty kredytu hipotecznego?
Jeśli zdecydujesz się przejść na własną działalność gospodarczą w trakcie spłaty kredytu hipotecznego i będziesz dbał o spłacanie rat zgodnie z harmonogramem, bank nie będzie interweniował. To zrozumiałe – przecież bank nie ma prawa wpływać na decyzje zawodowe kredytobiorcy. Jednak pamiętaj, że to Twoim zadaniem jest dokładne przeanalizowanie tego, czy dochody osiągane w ramach własnej działalności gospodarczej umożliwią płynne spłacanie rat bez dodatkowych obciążeń.
Jaka jest zależność między wyjazdem za granicę i zmianą pracy a kredytem hipotecznym?
Wyjazd za granicę i zmiana pracy mogą mieć duży wpływ na możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Emigracja zarobkowa niezmiennie cieszy się dużą popularnością wśród Polaków, którzy decydują się na taki krok, aby zwiększyć swoje dochody i poprawić zdolność finansową. Pamiętaj jednak, że zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, kredyt hipoteczny można otrzymać tylko w tej samej walucie, w której zarabiasz. W związku z tym dla większości osób osiągających dochody za granicą zaciągnięcie kredytu na nieruchomość w złotówkach okaże się niemożliwe.
Jaki jest minimalny okres zatrudnienia przy kredycie hipotecznym?
Minimalny okres zatrudnienia wymagany do uzyskania kredytu hipotecznego jest zależny od polityki konkretnego banku, chociaż najczęściej instytucje finansowe oczekują 3-6 miesięcy. Jeżeli posiadasz umowę o pracę i krótszy staż pracy, może to się przełożyć na niższą zdolność kredytową lub wyższe wymagania związane z dokumentacją. Gdy natomiast prowadzisz własną działalność gospodarczą, bank może oczekiwać, że okres ten wyniesie minimum 12 miesięcy.
Zarobki z ilu miesięcy bank uwzględnia przy ocenie zdolności kredytowej?
Ocena zdolności kredytowej uwzględnia m.in. zarobki z ostatnich 3-6 miesięcy. Oczywiście ten okres nie zawsze jest taki sam – wiele zależy tutaj od polityki danego banku. Jednak zazwyczaj w przypadku umów o pracę, największe znaczenie ma wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy. Jeśli posiadasz umowę zlecenie lub o dzieło, instytucja finansowa może oczekiwać dłuższego okresu udokumentowanych dochodów, nawet do 12 miesięcy. Najistotniejsze jest to, aby dochody były regularne, stabilne, udokumentowane i wystarczające do spłaty kredytu.
Zmiana pracy a kredyt hipoteczny – jak prawidłowo poinformować o tym bank?
Zmieniłeś miejsce zatrudnienia? Koniecznie poinformuj o tym bank! Jak to zrobić? Najlepiej będzie, jeśli zajrzysz do umowy i poszukasz zapisów na ten temat. Najprawdopodobniej znajdziesz tam takie informacje, ale jeśli nie, masz właściwie trzy możliwości do wyboru:
- porozmawiaj osobiście z pracownikiem banku w oddziale,
- wyślij list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru,
- prześlij e-maila na skrzynkę pocztową banku (nie każdy bank dopuszcza taką formę kontaktu).
Pamiętaj, że jeżeli nie poinformujesz banku o zmianie sytuacji zawodowej, w najgorszym przypadku zostaniesz posądzony o próbę wyłudzenia kredytu. Choć takie przypadki zdarzają się rzadko, lepiej nie ryzykować – bank ma prawo sięgnąć po odpowiednie przepisy i wciągnąć Cię w prawne tarapaty.
Masz kredyt, a czeka Cię zmiana pracy? Sprawdź najważniejsze informacje
Zmiana pracy a kredyt gotówkowy czy hipoteczny to kwestia, która może okazać się prawdziwym polem minowym, jeśli nie podejdziemy do niej z rozwagą. Banki szczególnie cenią sobie stabilność zatrudnienia i regularność dochodów, więc każdy, kto planuje zmianę pracy, musi rozważyć, jak wpłynie to na zdolność kredytową.
W najgorszym przypadku może się to skończyć odrzuceniem wniosku kredytowego, zwłaszcza jeśli zmiana pracy nastąpi tuż przed złożeniem wniosku, a nowa umowa jest zbyt świeża, by bank mógł uznać ją za stabilną.
Co więcej, nawet jeśli kredyt już został przyznany, zmiana zatrudnienia w trakcie jego spłaty może spotkać się z wnikliwą kontrolą banku. Jeśli jednak zmiana pracy jest nieunikniona, najlepiej poczekać z nią do momentu, kiedy kredyt trafi na Twoje konto. A jeśli zdecydujesz się zmienić pracodawcę w trakcie procesu kredytowego, pamiętaj, że musisz o tym poinformować bank – w przeciwnym razie ryzykujesz oskarżenie o próbę wyłudzenia kredytu.