Czym charakteryzuje się kredyt dla wolnych zawodów?
Kredyty oferowane przez banki nie dla wszystkich są łatwo dostępne. Ci, którzy nie pracują na etacie, mogą mieć problemy z ich uzyskaniem. Nawet jeśli wykonujesz zawód zaufania publicznego lub prowadzisz jednoosobową działalność, bank będzie patrzył nieco inaczej niż na „etatowców”.
Kredyt dla wolnych zawodów może być m.in. gotówkowy, hipoteczny albo inwestycyjny – wszystko zależy od potrzeb. Możesz liczyć na otrzymanie szybszej decyzji, dostępność wyższej kwoty. Niestety nie jest to rozwiązanie perfekcyjne – poważnym minusem jest to, że trzeba udowodnić, że mimo braku stałej pensji jest się stabilnym finansowo.
Kto konkretnie może skorzystać z kredytu dla wolnych zawodów?
Gdy nie pracujesz na etacie, ale prowadzisz działalność w jednym z tzw. wolnych zawodów, ten rodzaj kredytu może być właśnie dla Ciebie. Instytucje finansowe coraz odważniej decydują się zaufać osobom pracującym niezależnie oraz doceniają ich specjalistyczną wiedzę i stabilność w dłuższej perspektywie. To propozycja skierowana m.in. do:
- lekarzy,
- stomatologów,
- pielęgniarek,
- weterynarzy,
- adwokatów,
- radców prawnych,
- programistów,
- doradców finansowych.
Jeśli Twoja profesja wymaga wiedzy, doświadczenia i często pracy „na własny rachunek” – prawdopodobnie kwalifikujesz się do tej grupy.
Jak wnioskować o kredyt gotówkowy dla wolnych zawodów?
Wnioskowanie o kredyt gotówkowy czy hipoteczny dla wolnych zawodów może wydawać się skomplikowanym zadaniem, ale w rzeczywistości wcale nie musi takie być. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz i sprawdzisz wcześniej, czego bank może od Ciebie oczekiwać. Oto kilka podstawowych kroków, przez które zwykle trzeba przejść, chcą uzyskać kredyt gotówkowy:
- weryfikacja zdolności kredytowej – zerknij na historię w BIK i sprawdź, jak wyglądają Twoje dochody w oczach banku. Na duży plus będą regularne wpływy i brak opóźnień w płatnościach,
- skompletowanie dokumentów potwierdzających dochód – w zależności od wykonywanego zawodu bank może wymagać dostarczenia PIT-u za ostatni rok, zestawienia wpływów na konto czy zaświadczenia z izby zawodowej. Im bardziej będziesz miał przejrzyste finanse, tym łatwiej będzie o pozytywną decyzję,
- wybór banku oferującego kredyty dla osób pracujących poza etatem – warto rozejrzeć się za takimi, które już mają doświadczenie z wolnymi zawodami,
- złożenie wniosku – w wielu przypadkach można załatwić wszystko przez Internet poprzez wypełnienie formularza, dołączenie dokumentów i czekanie na decyzję. Jeśli preferujesz porozmawiać osobiście z doradcą, możesz oczywiście zdecydować się na wizytę w oddziale,
- wypłata środków – jeśli wszystko się zgadza, decyzję możesz dostać nawet tego samego dnia, a pieniądze – w ciągu 24-48 godzin.
Zainteresowany kredytem dla wolnych zawodów?
Daj sobie szansę na uzyskanie atrakcyjnych warunków finansowania, sprawdź, które banki oferują kredyty specjalnie dla profesjonalistów i krok po kroku przygotuj się do wniosku.
Jakie dokumenty są niezbędne przy kredycie dla wolnych zawodów?
Przy wykonywaniu wolnego zawodu i prowadzeniu własnej działalności, masz szansę otrzymać kredyt na całkiem atrakcyjnych warunkach. Dużym plusem w takiej sytuacji jest to, że nie musisz przygotowywać stosu dokumentów. Często wystarczy dowód osobisty oraz potwierdzenie, że faktycznie wykonujesz dany zawód, np. dyplom.
Jeszcze mocniej możesz uprościć starania, jeśli złożysz wniosek w banku, w którym masz już konto firmowe lub indywidualne. Wówczas bank widzi Twoje wpływy i wydatki, więc może szybciej ocenić Twoją zdolność kredytową. Gdy zdecydujesz się skorzystać z usług innego banku, możesz zostać poproszony o wyciąg z konta, zwykle za ostatnie 6 miesięcy lub więcej. Chociaż warto dodać, że coraz częściej można otrzymać kredyt dla wolnych zawodów na oświadczenie.
Jakie są warunki otrzymania kredytu dla wolnych zawodów?
Kredyty dla wolnych zawodów to dostęp do elastycznych warunków i różnych kwot w zależności od Twoich potrzeb i zdolności kredytowej:
- dostępne kwoty sięgające nawet 500 000 zł bez zabezpieczenia,
- okres kredytowania do 144-miesięcy,
- atrakcyjne oprocentowanie,
- uproszczona procedura, zwłaszcza przy posiadaniu konta w danym banku,
- brak konieczności zabezpieczenia przy kredytach gotówkowych.
Gdzie szukać kredytu dla wolnych zawodów?
Kredyty dla wolnych zawodów nie są dostępne w każdym banku, dlatego, zanim zdecydujesz, gdzie zaciągniesz taki kredyt, warto sprawdzić, które instytucje oferują tego typu produkty. Na dzień 8 marca 2025 r. kredyt dla wolnych zawodów dostępny jest m.in. w VeloBanku, gdzie możesz ubiegać się o kwotę do 200 tys. zł na maksymalnie 10 lat.
W VeloBanku wymagane jest prowadzenie działalności przez co najmniej 6 miesięcy oraz wykonywanie jednego z wybranych zawodów, takich jak lekarz, stomatolog, radca prawny, notariusz, tłumacz przysięgły czy księgowy. Kredyt mogą również uzyskać osoby zatrudnione na umowę o pracę w niektórych zawodach. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać dostępne oferty, ponieważ mogą one zmieniać się z dnia na dzień!