Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Cele kredytowe Polaków – co najczęściej finansujemy kredytami?

Cele kredytowe Polaków – co najczęściej finansujemy kredytami?

02.06.2020
AvatarPaulina Przybysz
Cele kredytowe Polaków
Avatar

Polskie rodziny wiele wydatków, zwłaszcza tych poważniejszych, finansują kredytami. Powodem może być brak środków aby zakupić je za gotówkę, ale nie zawsze. Pożyczanie wiąże się co prawda z pewnym kosztem, ale czasami może być lepszym wyborem niż zakup czegoś za własne fundusze, nawet jeśli mamy ich wystarczająco dużo. W końcu kredyty możemy spłacać w małych, comiesięcznych ratach, zachowując przy tym większe oszczędności „na czarną godzinę”. Tak czy inaczej, możemy się zastanawiać: na co Polacy najczęściej biorą kredyty?

Na kredyt kupujemy przede wszystkim sprzęt AGD

Pralki, lodówki, kuchenki, zmywarki, telewizory – ogółem mówiąc sprzęt RTV ADG – to coś, co Polacy kupują na kredyt bardzo często. Koszt tego typu urządzeń to z reguły kilka tysięcy złotych, a wiele rodzin nie ma takich funduszy na podorędziu.

Bez pralki czy kuchenki ciężko się obejść dłużej niż kilka dni, więc jeśli poprzedni sprzęt się zepsuje, nie będziemy mieli czasu zaoszczędzić na nowy. Kredyt gotówkowy (lub wzięcie danego urządzenia na raty) jest w takiej sytuacji często jedynym możliwym rozwiązaniem.

Wykres cele kredytowe
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kredyty-na-co-biora-je-polacy-agd-rtv-remont-samochod-to-najczestsze-cele

Remont i zakup samochodu należą do najpopularniejszych celów kredytowych

Remont bądź zakup samochodu to jedne z większych wydatków, na które możemy natrafić w codziennym życiu. Nawet stosunkowo dobrze zarabiającym osobom może być bardzo ciężko odłożyć na te cele wystarczającą ilość gotówki, zwłaszcza jeśli zależy im na czasie. Nic więc dziwnego, że bardzo wielu Polaków zaciąga kredyt gotówkowy właśnie na remont lub zakup wymarzonego pojazdu.

Warto przy tym wspomnieć, że remont można sfinansować nie tylko kredytem gotówkowym, ale także kredytem hipotecznym. Jest to rozwiązanie bardziej ryzykowne, ponieważ nałożenie na nieruchomość hipoteki oznacza ryzyko jej utraty w przypadku niespłacania długu na czas, ale również odczuwalnie tańsze. Kredyt hipoteczny można zazwyczaj zaciągnąć na większą sumę i dłuższy okres niż kredyt gotówkowy, tak więc warto rozważyć również taką opcję.

Również zakup pojazdu można sfinansować nie tylko kredytem gotówkowym, ale też specjalnym kredytem samochodowym. Wiąże się on jednak z nieco większą ilością formalności, dlatego też mimo wszystko sporo samochodów, zwłaszcza tych używanych i stosunkowo niedrogich, wciąż finansuje się zwykłym kredytem gotówkowym na dowolny cel.

Kredyt na spłatę długów i bieżących zobowiązań

Czynsz, bieżące raty kredytów i pożyczek, podatki, ubezpieczenia samochodu – te wydatki w pewnym momencie mogą stać się dla nas zbyt wymagające, zwłaszcza jeśli zbyt wiele z nich zejdzie się ze sobą w czasie. Dlatego też niemałej grupie Polaków zdarza się brać kredyty na spłatę aktualnych zobowiązań i pokrycie bieżących wydatków gospodarstwa domowego.

Alternatywą dla kredytu gotówkowego na spłatę długów jest kredyt konsolidacyjny, za pomocą którego kilka zobowiązań można złączyć w jedno, o racie niższej niż suma rat długów, które zdecydowaliśmy się połączyć. Dzięki temu łatwiej nam będzie spłacać zobowiązania na czas, z własnych środków, a nie kolejnych kredytów.

Na co jeszcze bierzemy kredyty?

Do znacznie mniej popularnych, ale wciąż nie niszowych celów kredytowych należą także wszelkiego rodzaju specjalne okazje, takie jak śluby czy komunie. Mowa tutaj zarówno o osobach, które je organizują, jak i gościach, z uwagi na fakt, że zakup prezentu może być zbyt dużym wyzwaniem dla naszego budżetu. Niektórzy finansują kredytem także wyjazdy na wakacje. Kredyt gotówkowy może również posłużyć zakupowi ubrań czy kosmetyków, aczkolwiek są to rzadziej spotykane przypadki.

Cele kredytowe Polaków – podsumowanie

Polacy biorą kredyty gotówkowe z wielu różnorodnych powodów, aczkolwiek nie da się ukryć, że niektóre z nich wyraźnie wybijają się na prowadzenie. Mowa tu o wydatkach naprawdę dużych, które ciężko sfinansować inaczej niż kredytem, takich jak remont lub zakup samochodu.