Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Umowa na zastępstwo a kredyt – kto dostanie pieniądze, a komu bank odmówi?

Umowa na zastępstwo a kredyt – kto dostanie pieniądze, a komu bank odmówi?

15.12.2023
AvatarPaulina Przybysz
umowa na zastepstwo a kredyt
Avatar

Wszyscy wiemy, że aby starać się o kredyt, potrzebne jest stałe źródło dochodów. Banki najbardziej przychylnie patrzą na umowę o pracę, a kontrakty cywilnoprawne (umowa o dzieło, umowa zlecenia) mogą znacznie obniżyć Twoje szanse. Pojawia się jednak pytanie, co z umową na czas określony? Jej szczególnym przypadkiem jest umowa na zastępstwo. A kredyt? Czy w tym przypadku warto się o niego starać? Sprawdź, jakie masz szanse.

Umowa na zastępstwo a kredyt – gdzie spotykamy tę formę zatrudnienia?

W wyniku nowelizacji przepisów prawa pracy z 2016 r. umowa na zastępstwo zaczęła być traktowana jak umowa o pracę, a nie odrębny rodzaj kontraktu. Jej istotą jest dokładnie to, co można wywnioskować z nazwy: stosunek pracy nawiązywany po to, aby zastąpić osobę czasowo do niej niezdolną. Ta niezdolność może wynikać np. z przebywania na urlopie macierzyńskim lub długotrwałej choroby. Umowy na zastępstwo nie stosuje się w żadnej konkretnej branży, ale wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Istnieje oczywiście kilka warunków, które należy spełnić, nawiązując współpracę na tej zasadzie. Nowy pracownik nie może np. wykonywać obowiązków, które nie należały do osoby substytuowanej. Samo stanowisko zastępującego nie musi natomiast mieć identycznej nazwy, zwłaszcza jeśli jego kwalifikacje są niższe.

Umowa na zastępstwo a kredyt gotówkowy

Obawiasz się, że zgadzając się na umowę na zastępstwo, przekreślisz swoje szanse na kredyt? Forma zatrudnienia ma znaczący wpływ na zdolność kredytową potencjalnego klienta. Umowa na zastępstwo a kredyt gotówkowy – jak więc wygląda sytuacja? Okazuje się, że mamy dobrą wiadomość! Banki udzielają finansowania osobom zatrudnionym na tej zasadzie. Pamiętaj jednak, że im wyższa kwota wnioskowanego kredytu i dłuższy okres spłaty, tym będzie trudniej. Kredytodawca najchętniej udzieli kredytu na czas trwania Twojego stosunku pracy – nie ma bowiem pewności, że później od razu znajdziesz inną posadę i będziesz miał z czego płacić raty.

Umowa o pracę na zastępstwo a kredyt – jakie warunki trzeba spełnić? Do otrzymania finansowania niezbędna jest oczywiście dobra historia kredytowa, a także zdolność kredytowa. Przy umowie na zastępstwo ważne jest, aby stosunek pracy trwał przynajmniej 3 miesiące. Okres kredytowania nie może też kończyć się po tym, jak pracownik zakończy świadczenie pracy dla danej firmy. Co to znaczy w praktyce? Jeśli chcesz wziąć kredyt na 1,5 roku (18 miesięcy), to Twoja umowa na zastępstwo nie może być zawarta na okres krótszy niż 21 miesięcy. Przed datą udzielenia kredytu musisz bowiem pracować w danej firmie przynajmniej 3 miesiące.

Kredyt konsolidacyjny z jedną miesięczną ratą, która jest znacznie niższa niż suma rat, które spłacałeś do tej pory? Zobowiązanie, które nie jest trudne do spłaty?

Skontaktuj się ze specjalistą Spłata Pożyczek, który pomoże Ci wyjść z nadmiernego zadłużenia.

To możliwe!

Umowa na zastępstwo a kredyt hipoteczny – czy masz na niego szanse?

Czy etat z określonym „terminem ważności” przekreśla Twoje szanse na własne cztery kąty? Tutaj sytuacja jest już nieco trudniejsza. Ze względu na tymczasowy charakter umowy na zastępstwo, kredytów na mieszkanie, co do zasady, nie udziela się na jej podstawie. Nawet jeśli poziom Twoich dochodów byłby wystarczający, to brak stabilności posady zniechęci bank do pożyczenia Ci tak dużej kwoty. W tym przypadku o kredyt warto starać się np. z małżonkiem. Osobom zatrudnionym na zastępstwo rzadko proponuje się przedłużenie umowy po powrocie „docelowego” pracownika. Jeśli jednak otrzymałeś podobne zapewnienie, postaraj się o promesę zatrudnienia. To wiążący dokument, który ułatwi starania o kredyt.

Umowa na zastępstwo a kredyt – zwiększ swoje szanse na pieniądze

O zdolność kredytową warto zadbać nie tylko w przypadku umowy na zastępstwo. A kredyt udzielony przez bank zawsze poprzedza sprawdzenie tych samych informacji. Masz wpływ m.in. na swoją historię kredytową. Wszystkie zobowiązania spłacaj na czas. Jeśli nigdy nie korzystałeś z finansowania, warto kupić coś na raty. Nie koniecznie muszą to być duże kwoty, ale płacąc raty na czas, zbudujesz swoją wiarygodność. Szansą może być też uzyskanie promesy zatrudnienia, ubieganie się o kredyt z małżonkiem albo pozyskanie poręczyciela do finansowania.

Czym jest umowa na zastępstwo?

To dokument potwierdzający zawarcie stosunku pracy, będący odmianą umowy o pracę. Na tej zasadzie przyjmuje się pracowników w zamian za tych, którzy są tymczasowo niezdolni do pracy.

Dostanę kredyt hipoteczny z umową na zastępstwo?

Niestety nie. Taka umowa nie jest wystarczającym argumentem i znacznie obniża zdolność kredytową.

Czy banki udzielają kredytów z umową na zastępstwo?

Tak, ale są to zobowiązania krótkoterminowe. Okres kredytowania zazwyczaj nie przekracza okresu trwania umowy na zastępstwo.

Czy o zdolność kredytową należy dbać tylko w przypadku umowy na zastępstwo?

Nie, o zdolność kredytową należy dbać cały czas, niezależnie od formy zatrudnienia i posiadanego zobowiązania. Wszelkie niespłacone raty kredytów lub pożyczek mogą niekorzystnie wpłynąć na możliwość wzięcia nowego finansowania.