Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Umorzenie kredytu a Nowy Ład – co warto wiedzieć?

Umorzenie kredytu a Nowy Ład – co warto wiedzieć?

08.09.2022
AvatarPaulina Przybysz
Umorzenie kredytu a Nowy Ład
Avatar

Nowy Ład, czyli wachlarz rządowych programów na nadchodzące lata, obejmujący między innymi kwestie mieszkaniowe, wszedł już w życie. Jednym z jego elementów, o których mówi się najczęściej, jest wątek kredytów hipotecznych. Umorzenie kredytu a Nowy Ład – co łączy te dwa zagadnienia?

Okazuje się, że stosunkowo dużo. Częściowe umorzenie kredytu mieszkaniowego z pewnością byłoby mile widziane przez wszystkich kredytobiorców, więc warto bliżej zapoznać się z tym tematem. Co warto wiedzieć o umorzeniu kredytu w ramach Nowego Ładu? Kto może skorzystać z takiej opcji i na jakie kwoty można liczyć?

Umorzenie kredytu a Nowy Ład – czy to możliwe?

Nowy Ład umorzenie kredytu oferuje w ramach tak zwanej spłaty rodzinnej, która jest swego rodzaju uzupełnieniem programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Jest ono skierowane do rodzin, które w trakcie spłaty kredytu hipotecznego powiększą swoją rodzinę.

Umorzenie kredytu hipotecznego oznacza, że państwo spłaci część kapitału kredytu, dzięki czemu do spłaty pozostanie mniejsza suma. W ten sposób obniżony zostanie całkowity koszt zobowiązania, a jego uregulowanie stanie się łatwiejsze.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, wraz z możliwością częściowej spłaty zobowiązania przez państwo już po jego zaciągnięciu, został ogłoszony 15 maja 2021 roku. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, która przekuła te zapowiedzi na rzeczywistość, została opublikowana w Dzienniku Ustaw 1 października 2021 roku, natomiast weszła w życie dopiero 26 maja 2022.

To od tej daty można starać się o uzyskanie kredytu gwarantowanego, pozwalającego potencjalnie nabyć lub wybudować nieruchomość z gwarancją udzieloną bankowi przez państwo. Również od tego momentu rzeczywistością stało się oferowane przez Nowy Ład umorzenie kredytu hipotecznego.

Odsetek młodych mieszkających z rodzicami
Źródło: https://www.nieruchomosci.egospodarka.pl/170282,Bon-na-zakup-mieszkania-i-kredyt-bez-wkladu-wlasnego-O-czym-jeszcze-mowi-Polski-Lad,1,80,1.html

Kto może liczyć na umorzenie kredytu w Nowym Ładzie?

Umorzenie kredytu hipotecznego Nowy Ład dopuszcza jedynie w przypadku spełnienia ściśle określonych wymagań. Na spłatę części kredytu mogą mianowicie liczyć kredytobiorcy, którzy:

  • otrzymali kredyt hipoteczny w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”
  • w trakcie spłaty zobowiązania urodziło im się lub zostało przysposobione drugie lub kolejne dziecko
  • prowadzą gospodarstwa domowego na terytorium Polski
  • złożyły w banku dyspozycję spłaty w ciągu roku od narodzin lub przysposobienia dziecka.

Nowy Ład umorzenie kredytu rezerwuje więc tylko dla osób, które skorzystały z innego programu wchodzącego w jego skład. Inne kredyty hipotecznie, niezależnie od tego, kiedy zostały zaciągnięte i przez kogo (np. przez rodzinę wielodzietną) nie mogą zostać częściowo umorzone w ramach spłaty rodzinnej.

Spłata kredytu w ramach Nowego Ładu nie jest jednorazowa, to jest nie przysługuje tylko raz w trakcie spłaty danego kredytu, a wiele razy. Oznacza to, że po urodzeniu się drugiego dziecka może nastąpić jedno częściowe umorzenie kredytu, po narodzinach trzeciego kolejne i tak dalej.

Potrzebujesz wsparcia w procesie kredytowania?

Doradcy Spłaty Pożyczek są do Twojej dyspozycji.

Napisz do nas!

Umorzenie kredytu w Nowym Ładzie – ile wynosi?

Dla umorzenia kredytu Nowy Ład przewiduje dwie oddzielne kwoty, w zależności od tego, o które dziecko powiększyła się rodzina (czy to poprzez narodziny, czy przysposobienie). Mianowicie, można liczyć na umorzenie:

  • 20 000 złotych, gdy urodziło się lub zostało przysposobione drugie dziecko
  • 60 000 złotych, gdy urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko.

Co warto podkreślić, umorzenie kredytu w Nowym Ładzie nie jest zarezerwowane tylko dla rodzin, które w momencie zaciągania kredytu mają jedno dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tzw. spłaty rodzinnej skorzystali kredytobiorcy, którzy np. mieli już dwójkę dzieci i po zaciągnięciu zobowiązania w ich rodzinie pojawiło się kolejne.

W takiej sytuacji po prostu nie otrzyma się spłaty za drugie dziecko (jako że urodziło się ono wcześniej), a od razu umorzone zostanie 60 000 złotych za narodziny lub przysposobienie dziecka trzeciego.

Pieniądze nie trafiają bezpośrednio do kredytobiorcy i nie może on wydać ich w dowolny sposób. Środki te mogą być przeznaczone tylko na jeden cel, czyli częściową spłatę zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Często pojawiają się pytania, czy Nowy Ład umorzenie kredytu ogranicza jakąś kwotą, czyli czy na przykład poszczególne gospodarstwa domowe mogą otrzymać maksymalnie 100 000 złotych spłaty. Obecnie taki limit jednak nie funkcjonuje.

Umorzenie kredytu a Nowy Ład – jak wygląda procedura spłaty?

W zakresie umorzenia kredytu hipotecznego Nowy Ład zadbał o ograniczenie formalności do minimum. W związku z tym proces wnioskowania o spłatę rodzinną jest stosunkowo prosty, szybki i nie powinien sprawić kredytobiorcom szczególnych problemów. Należy jednak pamiętać, aby koniecznie zrobić to w ciągu pierwszego roku po urodzeniu dziecka lub jego przysposobieniu, ponieważ taki wymóg postawił prawodawca.

Wystarczy po narodzinach lub przysposobieniu dziecka złożyć dyspozycję spłaty w banku, który udzielił kredytu gwarantowanego. Wzór dyspozycji oferowanego przez Nowy Ład umorzenia kredytu można pobrać ze strony internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do takiej dyspozycji trzeba oczywiście dołączyć pewne dokumenty – będzie to oświadczenie o pojawieniu się nowego dziecka, a także akt jego urodzenia (względnie dokument poświadczający przysposobienie). Bank kredytujący przekaże zlecenie spłaty do Banku Gospodarstwa Krajowego, który dokona odpowiedniej płatności.

Odsetek mieszkań, których zakup nie wymaga wkładu własnego
Źródło: https://www.prawo.pl/biznes/cena-mkw-mieszkania-w-kredycie-bez-wkladu-wlasnego-za-niska,511062.html

Czy z umorzenia kredytu w ramach Nowego Ładu może skorzystać obcokrajowiec?

Warto zacząć odpowiedź na to pytanie od wyjaśnienia, czy obcokrajowcy mogą w ogóle otrzymać kredyt gwarantowany, na który przysługuje spłata rodzinna. Faktycznie jest taka możliwość, ale poza podstawowymi warunkami programu konieczne jest spełnienie także pewnych dodatkowych.

Otóż w przypadku, gdy obecnie dany obcokrajowiec prowadzi gospodarstwo domowe poza terytorium Polski, żeby mieć szansę na kredyt gwarantowany musi prowadzić je wspólnie z obywatelem RP. Sprawa wygląda inaczej w przypadku obcokrajowców, którzy prowadzą gospodarstwo domowe w naszym kraju – w takiej sytuacji wymóg ten nie obowiązuje i na kredyt gwarantowany mogą liczyć również pochodzący z zagranicy single. Nie muszą oni posiadać obywatelstwa polskiego.

Co w sytuacji, gdy udało się obcokrajowcowi kredyt otrzymać, czy to mieszkając poza Polską, czy na jej terytorium? Czy może on skorzystać z oferowanego przez Nowy Ład umorzenia kredytu? Jeśli prowadzi gospodarstwo domowe na terenie RP – tak, w innym przypadku co prawda otrzymał kredyt na preferencyjnych warunkach, ale umorzenie jego części przez państwo już nie będzie możliwe.

Bank odmówił Ci udzielenia kredytu?

Nie trać czasu i skontaktuj się z naszym specjalistą! Nie obniżaj swojej zdolności kredytowej! Pozyskaj korzystny kredyt z pomocą doświadczonego doradcy bez stresu i nerwów.

Wyślij wniosek!

Umorzenie kredytu a Nowy Ład – podsumowanie

Jeśli chodzi o umorzenie kredytu Nowy Ład daje potencjalnie spore możliwości, natomiast nie każdy będzie mógł z nich skorzystać. Nie jest to przykładowo opcja dostępna dla rodzin bezdzietnych czy singli. Nowy Ład umorzenie kredytu dedykuje jedynie rodzinom wielodzietnym. Warto dokładnie zapoznać się z powyższymi informacjami i ustalić, czy wszystkie wymagania zostały spełnione.

Nawet, jeśli obecnie jeszcze tak się nie stało, dobrze wiedzieć, że możliwość częściowego umorzenia zobowiązania istnieje i z jakimi wymaganiami się wiąże. Można bowiem z niej skorzystać w dowolnym momencie od zaciągnięcia zobowiązania (przy czym musi to być kredyt hipoteczny zaciągnięty w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”).Warto zaznaczyć, że umorzenie kredytu a Nowy Ład to temat stosunkowo nowy, w związku z czym niewykluczone, że w przyszłości w tym programie dokonane zostaną jakieś modyfikacje. Dlatego warto na bieżąco śledzić wszelkie informacje z nim związane.