Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – czy jest możliwa i jak napisać odpowiednie pismo?

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – czy jest możliwa i jak napisać odpowiednie pismo?

13.05.2023
AvatarPaulina Przybysz
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu - czy jest możliwa i jak napisać odpowiednie pismo
Avatar

Zastanawiasz się, czy rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest w ogóle możliwa? Jak najbardziej tak! Wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek do banku, a w razie pozytywnej decyzji będziesz mógł ograniczyć wydatki związane z ubezpieczeniem kredytu gotówkowego lub hipotecznego. Dowiedz się, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu i czy w ogóle to się opłaca.

Czy możliwa jest rezygnacja z ubezpieczenia kredytu?

Przy podpisywaniu umowy kredytowej banki najczęściej wymagają dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. ubezpieczenia od utraty pracy i nie tylko. Odstąpienie od ubezpieczenia kredytu jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy bank wyda na to zgodę. Kiedy chodzi o naprawdę wysokie sumy kredytu, musisz jednak liczyć się z tym, że bank będzie wymagał wykupienia dodatkowej polisy ubezpieczeniowej. W niektórych przypadkach może to być koszt na poziomie 200-300 złotych miesięcznie dodatkowo do raty kredytu. 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu? W większości przypadków jak najbardziej tak, ale w takich sytuacjach instytucje finansowe najczęściej narzucają znacznie wyższą prowizję lub marżę, która ma być zabezpieczeniem finansowania. W dzisiejszych czasach banki jednak mocno zabiegają o to, aby potencjalni kredytobiorcy decydowali się na dodatkowe ubezpieczenia kredytu, które zabezpieczają interesy głównie banku, ale także konsumenta.

Niestety, ale wiele instytucji finansowych wskazuje też, że bez podpisania polisy ubezpieczeniowej potencjalni kredytobiorcy mogą otrzymać znacznie niższą kwotę kredytu lub nawet uzyskać odmowną decyzję. Warto też zaznaczyć, że rezygnacja z ubezpieczenia kredytu może skutkować podwyższeniem oprocentowania, natomiast przystąpienie do polisy pozwala na jego redukcję – dzięki temu rata zobowiązania jest znacznie niższa.

Masz problem z nadmiernym zadłużeniem i musisz wybierać, którą ratę spłacić w danym miesiącu?

Nie pozwól na kolejne opóźnienia w spłacie i nie generuj dodatkowych kosztów w postaci odsetek. 

Skontaktuj się z doradcą Spłaty Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu znacząco obniżysz miesięczną ratę, tak aby spłata zadłużenia już nigdy nie stanowiła problemu.

Wyślij wniosek!

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Zadajesz sobie pytanie, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania? Najczęściej tak. W takich sytuacjach musisz jednak liczyć się z tym, iż bank narzuci na Ciebie dodatkowe koszty związane z poprawą formy zabezpieczenia finansowania. Najczęściej rezygnacja z ubezpieczenia kredytu wiąże się ze wzrostem raty kredytu poprzez zwiększenie oprocentowania lub marży bankowej. Jeśli chodzi o ubezpieczenia, wyróżniamy następujące rodzaje, które są spotykane podczas podpisywania umowy kredytowej:

  • ubezpieczenie na życie,
  • ubezpieczenie na wypadek trwałej niezdolności do pracy,
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy.

W dzisiejszych czasach kredytobiorcy podchodzą do kwestii ubezpieczenia kredytu z pewną dozą ostrożności. Niestety, ale polisy narzucane lub proponowane w ramach akcji promocyjnych przez banki bardziej chronią ich interesy, aniżeli klienta. Ubezpieczenie od utraty pracy najczęściej udzielane jest na takich warunkach, które jest w stanie spełnić tylko kilka procent kredytobiorców. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest uzasadniona tylko w kilku sytuacjach. Możesz zdecydować się na rezygnację, kiedy chcesz samodzielnie poszukać ubezpieczenia, które prawdopodobnie będzie udzielone na znacznie lepszych warunkach.

Kiedy chcesz mieć pewność, że podpisujesz atrakcyjną umowę ubezpieczeniową wraz z podpisaniem umowy kredytowej, koniecznie sprawdź dokładne warunki OWU. Dopiero na podstawie takiej dokumentacji będziesz w stanie ocenić, czy oferta jest atrakcyjna czy też nie. Dobrym przykładem są ubezpieczenia na życie, które najczęściej nie obejmują samobójstw, a te niestety zdarzają się coraz częściej. To samo tyczy się uprawiania sportów wyczynowych, które zagrażają życiu człowieka. Kiedy OWU nie obejmuje tych aspektów, warto zastanowić się nad tym, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu i zdecydować się na samodzielne wykupienie polisy. Wtedy jednak narazisz się na wzrost oprocentowania, gdyż bank może nie zaakceptować polisy ubezpieczenia z zewnątrz.

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Możliwość rezygnacji z ubezpieczenia kredytu uzależniona jest wyłącznie od decyzji banku. Wiele zależy od tego, jakie zapiski są zawarte w umowie kredytu gotówkowego lub hipotecznego oraz ofert promocyjnych w danym banku. Większość popularnych banków w Polsce daje możliwość zrezygnowania z ubezpieczenia kredytu, ale tylko na preferencyjnych warunkach. Zawsze weź pod uwagę fakt, iż rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania pozwoli Ci na odzyskanie tylko części składki za okres trwania umowy, którego nie wykorzystałeś. Dodatkowo licz się zawsze z podwyższeniem marży, a to może spowodować, że całkowite koszty kredytu będą większe, aniżeli te z aktywnym ubezpieczeniem np. na życie lub od utraty pracy.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Pamiętaj, aby nie mylić pojęcia odstąpienia od ubezpieczenia kredytu z jego rezygnacją. Odstąpienie możliwe jest tylko w terminie do 30 dni od czasu podpisania polisy ubezpieczeniowej. Jeśli ten termin minie, możesz jedynie zrezygnować z ubezpieczenia, ale nie odzyskasz już składki, którą zapłaciłeś w trakcie trwania umowy. Ogólnie rzecz biorąc, rezygnacja z ubezpieczenia kredytu jest jak najbardziej możliwa, choć często bywa ryzykowna i może wpływać na koszty finansowania. Prawdopodobnie nie wiesz, jak będzie wyglądać Twoja sytuacja życiowa za kilka lat, dlatego lepiej zabezpieczyć się dodatkowo, niż w przyszłości żałować swojej decyzji o rezygnacji z polisy.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Teraz już mniej więcej wiesz, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych informacji na temat tego, jak zrobić to w praktyce. Jeśli chcesz zrezygnować z umowy ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania, koniecznie złóż poprawnie wypełniony wniosek do swojego banku. W tym celu musisz zawrzeć w nim informacje takie, jak: numer umowy kredytowej, swój numer PESEL, datę urodzenia, dane kontaktowe oraz czytelny podpis. Zapamiętaj, aby we wniosku zawrzeć informację o tym, że chcesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu. Wniosek możesz złożyć osobiście w banku lub wysłać go na adres korespondencyjny danej instytucji finansowej.

Rezygnacja z polisy ubezpieczeniowej kredytu – częściowa czy całkowita?

Musisz wiedzieć, że rezygnacja z polisy ubezpieczeniowej może być całkowita, ale też możesz przenieść ubezpieczenie do innego towarzystwa. Warto jednak pamiętać, iż banki nie zawsze zgadzają się na takie roszady. W takich sytuacjach po rezygnacji z ubezpieczenia proponowanego przez bank możesz narazić się na wyższe koszty finansowania i jednocześnie konieczność opłacania zewnętrznej polisy, która mimo wszystko może być nieco atrakcyjniejsza, aniżeli ta proponowana przez bank. Pytanie, czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu pada szczególnie często na forach internetowych – warto więc zyskać kompletne informacje w tej kwestii, aby móc podjąć właściwą decyzję. Jeśli nie masz pewności, poproś o pomoc profesjonalnego eksperta kredytowego.

Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu – podsumowanie

Jest wiele kwestii, które okreslają kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu oraz na jakich zasadach można to zrobić. W większości przypadków wiąże się to z wieloma konsekwencjami, o których trzeba wiedzieć. Jeśli liczysz się z rosnącą marżą i oprocentowaniem kredytu, a także masz świadomość konsekwencji rezygnacji z ubezpieczenia w razie np. przyszłych kłopotów z pracą, jak najbardziej możesz złożyć wniosek o rezygnację z polisy ubezpieczeniowej.

Bank odmówił Ci finansowania? Nie trać czasu i nerwów na bezowocne wysyłanie wniosków kredytowych.

Skontaktuj się z doradcą Spłata Pożyczek, który znajdzie dla Ciebie korzystny kredyt lub pożyczkę.

Wyślij wniosek!

Zapamiętaj jednak, że pozbycie się ubezpieczenia kredytu hipotecznego może okazać się złą decyzją, szczególnie w sytuacjach, kiedy dochodzi do utraty pracy lub wystąpienia nagłej choroby np. raka. Wtedy bez polisy ubezpieczeniowej nie będziesz mieć żadnego zabezpieczenia w kwestii spłaty zobowiązania wobec banku, a to może wygenerować spore kłopoty – nawet zajęcia komornicze. Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu powinna być więc dobrze przemyślaną decyzją, która nie powinna rzutować na to, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość ze spłatą zobowiązania kredytowego.