Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt technologiczny – najważniejsze informacje

Kredyt technologiczny – najważniejsze informacje

01.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
kredyt-technologiczny-najwazniejsze-informacje
Avatar

Szukasz sposobu na zmodernizowanie swojej firmy? Dobrze trafiłeś! Tutaj dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o kredycie technologicznym. Jest to forma finansowania przedsiębiorstw wspierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Dzięki specjalnym dopłatom – premii technologicznej – jest to kredyt gospodarczy o stosunkowo niskich kosztach finansowania. Marzy Ci się lepsza jakość produktów i usług? Jest w zasięgu ręki!

Kredyt technologiczny – definicja

Jeśli przeglądając internet natknąłeś się na pojęcie „kredyt technologiczny”, zapewne zastanawiasz się, co to jest. Spieszymy z wyjaśnieniem. Kredyt na inwestycje technologiczne to forma finansowania przedsiębiorstw małych i średnich, które chcą dokonać modernizacji. Udzielają go banki komercyjne przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wsparcie ma formę premii technologicznej – środków na spłatę części kapitału stanowiącego wartość kredytu.

Kredyt technologiczny – nabór wniosków. Jak wygląda proces?

Aby Twojej firmie przyznano kredyt na innowacje technologiczne, musisz przejść kilka prostych kroków. Upewnij się, że w BGK trwa obecnie konkurs na kredyty technologiczne. Teraz znajdź bank, u którego chcesz starać się o pieniądze. Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymasz specjalną promesę lub podpiszesz warunkową umowę. Z tymi dokumentami zgłoś się do BGK po dofinansowanie. Złożysz tu stosowny wniosek – w dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak go napisać. Po otrzymaniu obietnicy uzyskania premii technologicznej, zawrzesz z bankiem komercyjnym właściwą umowę kredytu, a z BGK kontrakt dotyczący dotacji. Ostatni etap to wypłata premii technologicznej przez BGK.

Kredyt na innowacje technologiczne – przykłady przeznaczenia

Według ustawy o kredycie technologicznym, uzyskane środki możesz przeznaczyć na dwa rodzaje inwestycji:

  • zakup i wdrożenie nowej technologii,
  • wdrożenie własnej nowej technologii.

W obu przypadkach muszą to być jednak innowacje, dzięki którym Twoja firma będzie produkować lub świadczyć produkty lub usługi na wyższym niż dotychczas poziomie. Mogą to być nowe maszyny, przyrządy, budynki lub know-how.

Kredyt technologiczny w wyniku pandemii COVID-19 zyskał nowe zasady. Na ich mocy środki z kredytu technologicznego możesz wykorzystać do wprowadzenia do oferty całkiem nowych produktów i usług. Zniesiono także wcześniej obowiązujący limit 6 mln zł. Firma nie musi też już wnosić wkładu własnego.

Kredyt konsolidacyjny z jedną miesięczną ratą, która jest znacznie niższa niż suma rat, które spłacałeś do tej pory? Zobowiązanie, które nie jest trudne do spłaty?

To możliwe! 

Skontaktuj się ze specjalistą Spłata Pożyczek, który pomoże Ci wyjść z nadmiernego zadłużenia.

Wyślij wniosek

Wniosek o udzielenie kredytu technologicznego – napisz go poprawnie

Gdy starasz się o kredyt, właściwie wypełniony wniosek to właściwie połowa sukcesu. Podobnie rzecz ma się z kredytem na innowacje technologiczne. Jeśli chodzi o składanie dokumentów w banku komercyjnym, procedura jest standardowa i wymaga przedstawienia szczegółowych dokumentów finansowych firmy oraz sprawdzenia jej zdolności kredytowej. Sam wniosek o udzielenie kredytu technologicznego składamy na specjalnej stronie udostępnionej przez BGK. Znajdziesz tam szczegółową instrukcję, ale podpowiadamy, co musi się tam znaleźć:

  • dokładne dane wnioskodawcy,
  • szczegółowe informacje o projekcie (opis inwestycji, harmonogram realizacji, harmonogram płatności, listę wydatków),
  • dokumenty finansowe przedsiębiorstwa,
  • potwierdzenie spełnienia kryterium przynależności do sektora małych i średnich firm,
  • dokumenty z banku kredytującego.

Ustawa o kredycie technologicznym – co warto wiedzieć?

Aktem prawnym regulującym kwestie związane z kredytem na innowacje technologiczne jest ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej z 30 maja 2008 r. Jednym z ważniejszych przepisów jest tutaj ograniczenie kosztów takiego finansowania. Ustawa mówi bowiem o tym, że prowizje i opłaty nie mogą być wyższe niż w przypadku innych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez dany bank. Ta sama zasada dotyczy oprocentowania. Akt prawny z roku 2008 precyzuje też jasno przedmiot finansowania kredytem technologicznym. Według przepisów, nowa technologia to wynik prac rozwojowych, wyniki prac technicznych lub nieopatentowana wiedza techniczna, dzięki której przedsiębiorstwo może znacząco podnieść jakość usług, produktów lub procesów.