Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt sposobem na zwiększenie przychodów firmy

Kredyt sposobem na zwiększenie przychodów firmy

15.06.2020
AvatarPaulina Przybysz
Kredyt sposobem na zwiększenie przychodów w firmie
Avatar

Wielu przedsiębiorcom kredyt może kojarzyć się przede wszystkim z kryzysem w firmie i problemami finansowymi, które uniemożliwiają finansowanie bieżącego działania z własnych środków. W związku z tym trzymają się oni od zaciągania zobowiązań finansowych z daleka i decydują się na nie tylko w ostateczności. Coraz więcej z nich zaczyna jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kredyt może być sposobem na zwiększenie przychodów firmy. Kiedy warto się na niego zdecydować?

Rozwój nie tylko małymi kroczkami

Podstawowym celem funkcjonowania firmy jest to aby przynosiła ona przychód. W wielu przypadkach jest on na tyle wysoki aby móc wypłacić pensje pracownikom i utrzymać aktualną wydajność produkcyjną, przy tym gwarantując jej właścicielowi odpowiedni poziom życia, jednak jednocześnie na tyle niski, że nie pozwala na szeroko zakrojone inwestycje.

Oznacza to, że liczne polskie firmy rosną metodą „małych kroczków”. Jest to bezpieczne podejście, które na dłuższą metę może się sprawdzić, ale oznacza ono, że na znaczne zwiększenie zysków długo poczekamy. Co jednak, jeśli jesteśmy ambitni i chcemy notować szybkie wzrosty? Kredyt może być jedynym rozwiązaniem.

Zakup nowych, nowoczesnych maszyn, zwiększenie ilości stanowisk pracy, większe biuro, kolejne pojazdy – to wszystko wiele kosztuje, ale też z drugiej strony może w bardzo szybkim tempie znacznie zwiększyć wydajność naszej firmy i generowane przez nią przychody.

Zwiększenie przychodu firmy poprzez kredyt – kiedy warto?

Kredyt dla firm może pozwolić nam znacznie zwiększyć nasze przychody – jednak nie zawsze, dlatego musimy do takiego rozwiązania podchodzić ostrożnie. Wysokość kredytu należy skalować do naszych możliwości finansowych (a także możliwości w zakresie faktycznego zamienienia pożyczonych środków na większą ich ilość) oraz potencjalnego zysku z jego zaciągnięcia.

Krótko mówiąc, warto rozważyć zwiększenie przychodu firmy poprzez kredyt, kiedy jesteśmy dzięki niemu w stanie zarobić więcej niż będzie on nas kosztował (należy bowiem pamiętać, że kredyt to nie tylko pożyczony kapitał, ale także odsetki, prowizja i inne koszty). Przykładowo, kredyt na 7 tysięcy złotych, przy którym łącznie oddamy bankowi 10 tysięcy, można uznać za korzystny, jeśli przy jego pomocy zakupimy i sprzedamy dodatkowy towar, uzyskując przy tym przychód na poziomie 20 tysięcy. Oznacza to zysk „na czysto” na poziomie 10 tysięcy złotych.

Sam fakt, że taka operacja przyniesie nam jakikolwiek zysk, nie oznacza jednak od razu, że będzie ona korzystna. Musimy także wziąć pod uwagę konieczność poświęcenia na nią własnego czasu i nerwów, w związku z czym kredyt, na którym co prawda zarobimy, ale stosunkowo niewiele (na przykład kilkaset złotych) może być niewarty naszej uwagi.

Co oczywiste, cały proces będzie dla nas tym bardziej opłacalny, im mniejsze koszty będą wiązały się z kredytem. Tańszy kredyt oznacza, że musimy osiągnąć dzięki niemu mniejszy zysk, aby był on opłacalny. Dlatego też warto wybrać go przy pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego – w ten sposób będziemy mieli pewność, że na pewno skorzystamy z najkorzystniejszej oferty.

Dobrze oszacuj ryzyko

Dzięki kredytowi inwestycyjnemu dla firm możemy zwiększyć swoje przychody bardzo szybko i dokonywać inwestycji, które normalnie byłyby poza naszym zasięgiem. Nie oznacza to, że powinniśmy skakać na zbyt głęboką wodę. Duży kredyt może oznaczać wysokie ryzyko, że nie uda się odpowiednio wykorzystać pożyczonych środków i zamienić ich na zyski w takim tempie, na jakie liczyliśmy.

Przykładowo, może się zdarzyć, że zaciągniemy kredyt na zakup dodatkowych towarów, ale ostatecznie nie uda nam się ich sprzedać w tak dużej ilości lub tak szybko, jak liczyliśmy, czy to dlatego, że okaże się to zbyt obciążające dla obsługującej wcześniej mniejsze ilości towarów firmy, czy z powodu braku popytu.

Dlatego też przed wzięciem kredytu powinniśmy dobrze oszacować ryzyko z nim związane i upewnić się, że nawet w przypadku, kiedy sprawa nie pójdzie do końca po naszej myśli, nie będzie wiązało się to z poważnym zagrożeniem finansowym dla naszej firmy.

Wykres liczba kredytów mikroprzedsiębiorców

Kredyt sposobem na zwiększenie przychodów firmy – podsumowanie

Wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas obawiali się kredytów, zaczyna dostrzegać ich przydatność. Musimy pamiętać, że obecnie we wielu branżach występuje bardzo zawzięta konkurencja i zbyt wolny rozwój czy też całkowity jego brak może oznaczać, że rywale szybko zdobędą nad nami przewagę. Dlatego też warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli jesteśmy pewni, że dzięki pożyczonym środkom uda nam się wygenerować odpowiednio wysoki przychód.