Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Kredyt dla firm na ryczałcie – czy jest możliwy?

Kredyt dla firm na ryczałcie – czy jest możliwy?

09.05.2021
AvatarPaulina Przybysz
Kredyt dla firm na ryczałcie – czy jest możliwy?
Avatar

Zakładając firmę (a później także już w trakcie jej prowadzenia), przedsiębiorcy mogą sami zadecydować o tym, w jaki sposób będą rozliczać się z fiskusem. Warunkiem jest spełnienie warunków dla danego sposobu opodatkowania. Ryczałt to jedna z opcji opodatkowania dostępna właśnie dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, ale także dla właścicieli nieruchomości, którzy zarabiają na najmie prywatnym.

Nie jest to tak popularne rozwiązanie, jak na przykład opodatkowanie podatkiem liniowym, ale ma ono swoje zalety, które sprawiają, że dla niektórych przedsiębiorców jest to najlepsza opcja. Tacy przedsiębiorcy mogą jednak prędzej czy później natrafić na potrzebę pozyskania środków z zewnętrznego źródła, na przykład podczas trudniejszej sytuacji na rynku. Tylko czy kredyt dla firm na ryczałcie jest w ogóle możliwy? Jak w takim przypadku wyliczana jest zdolność kredytowa?

Kredyt dla firm na ryczałcie, czyli czym jest ryczałt?

Zanim przejdziemy do wyjaśniania czy kredyt dla firm na ryczałcie jest możliwy, warto pokrótce omówić tę metodę opodatkowania. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania, w przypadku której przedsiębiorca płaci podatek od przychodów i nie ma możliwości odliczenia od nich kosztów ich uzyskania. Jest od tej reguły kilka wyjątków – od przychodu można odliczyć składki na ZUS czy ubezpieczenie zdrowotne. Zakres odliczeń jest jednak znacznie niższy niż w przypadku choćby opodatkowania podatkiem liniowym.

Nie każdy, kto zdecydował się na tę metodę opodatkowania, będzie płacił podatki według tej samej stawki. Prawo przewiduje wiele różnych stawek podatku dochodowego przy ryczałcie, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Najważniejsze z nich to:

  • 20% (dla wolnych zawodów)
  • 17% (przy świadczeniu niektórych usług niematerialnych, takich jak wynajem samochodów osobowych)
  • 12,5% (przy przychodach z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych od nadwyżki powyżej 100 000 złotych)
  • 8,5% (między innymi przy działalności usługowej, w tym działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%)
  • 3,0% (m.in. przy działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, nie licząc przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu).

Są jednak pewne warunki, które firma musi spełnić, aby móc rozliczać się w ten sposób. Ryczałt jest dostępny w przypadku, kiedy w poprzednim roku podatkowym przychód z działalności nie przekroczył 250 000 euro. Mogą ponadto z niego skorzystać nowe, dopiero co otwarte firmy.

Jest szereg typów działalności, które niezależnie od dochodów są wykluczone z ryczałtu. Dotyczy to między innymi aptek, lombardów oraz kantorów. Nie można się zdecydować na ryczałt również w przypadku handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Źródło: https://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek;liniowy;popularny;wsrod;przedsiebiorcow;w;duzych;miastach,1,0,847105.html

Jakie są opcje kredytu dla firm na ryczałcie?

Większość banków umożliwia przedsiębiorcom, którzy wybrali ryczałt jako metodę opodatkowania zaciągać różnego typu zobowiązania finansowe (na przykład kredyt gotówkowy). To, jak instytucja finansowa będzie podchodzić do tego typu firm, bywa bardzo różnorodne. W niektórych z nich kredyt dla firm na ryczałcie będzie trudny do uzyskania, nawet, jeśli firma znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, w innych nie będzie to stanowiło tak dużego problemu.

Duże znaczenie może mieć tutaj branża, aczkolwiek tak czy inaczej, trzeba być gotowym na to, że tak zwany „ryczałtowiec” zawsze będzie na gorszej pozycji niż na przykład przedsiębiorca rozliczający się według podatku liniowego przy tych samych dochodach. Wynika to z faktu, że w przypadku ryczałtu nie ma możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu i bank sam ustala, jaką część przychodu potraktuje jako dochód.

Jak wyliczana jest zdolność kredytowa przy kredycie dla firm na ryczałcie?

Każdy bank może mieć nieco inną metodę wyliczania zdolności kredytowej w przypadku potencjalnych kredytobiorców, który wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako metodę opodatkowania.

Jest to metoda uproszczona, wybierana głównie przez mniejsze firmy lub przedstawicieli wolnych zawodów (z uwagi na limit obrotu), a do tego wyliczanie dochodów jest bardziej skomplikowane niż przy innych metodach opodatkowania, więc instytucje finansowe mogą podchodzić do niej niechętnie. Czasami jednak zdarza się, że dany bank ma specjalną ofertę stworzoną właśnie z myślą o „ryczałtowcach”, dzięki czemu cały proces będzie mniej problematyczny.

Dla ułatwienia bank może przyjąć określoną część przychodu jako dochód, na przykład 30%, jednak dla firm o niskich kosztach uzyskania przychodu (których nie mogą jednak odliczyć z uwagi na  wybraną metodę opodatkowania) może to być krzywdzące. Dlatego można się także spotkać na przykład z obliczaniem zdolności kredytowej na podstawie wpływów na konto lub w jeszcze inny sposób.

Źródło: https://www.pb.pl/pit-28-straty-i-ulgi-tez-do-odliczenia-904304

Co zrobić, żeby zwiększyć szansę na kredyt dla firm na ryczałcie?

Nie należy zniechęcać się informacjami odnośnie do potencjalnych trudności związanych z otrzymaniem kredytu jako „ryczałtowiec”, ponieważ jest kilka sprawdzonych metod, które mogą ułatwić ten proces.

Warto pamiętać, że przy rozpatrywaniu wniosków o kredyt banki zwracają uwagę nie tylko na dochody, ale też na staż firmy oraz jej historię kredytową. Jeśli więc firma jest stosunkowo nowa, odczekanie kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt może okazać się pomocne (w wielu przypadkach rok lub dwa prowadzenia działalności to minimum).

Warto też zadbać o to, aby zgromadzić pozytywne wpisy w historii kredytowej, a więc spłacać swoje dotychczasowe zobowiązania zawsze na czas. Wzięcie niskiego kredytu i jego terminowe uregulowanie może zwiększyć szanse na otrzymanie większego kredytu w przyszłości, więc budowanie historii kredytowej jest czymś, o czym niewątpliwie trzeba pamiętać.

Kredyt hipoteczny na ryczałcie

Czy istnieje w ogóle możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na ryczałcie? Jak wiadomo każdy potencjalny kredytobiorca musi wykazać odpowiednią zdolność kredytową, zanim bank zdecyduje się na udzielenie mu pożyczki. W przypadku kredytu hipotecznego musi być ona na dość wysokim poziomie, co wynika przede wszystkim z cen nieruchomości, a zatem także wysokości kredytu, którego potrzebujemy. W przypadku formy rozliczenia jaką jest ryczałt, kredyt hipoteczny może być dość problematyczny do pozyskania. Tak jak już wspominaliśmy, bank może uznać, że nasz dochód to jedynie 15-30% naszych przychodów. Zatem mając przychody na poziomie 10 000 zł bank może uznać, że zarabiamy 1 500 zł, a więc mniej niż pracownik zatrudniony na umowę o pracę za najniższą krajową. Owszem są też instytucje, które traktują przychody “ryczałtowca” znacznie korzystniej. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku gdy interesuje nas kredyt hipoteczny a ryczałt nie ma być przeszkodą, najlepiej poszukać pomocy u doświadczonego doradcy. Jeśli uzyskaniem kredytu hipotecznego zajmie się specjalista, z pewnością będziemy mieli dużo większe szanse na powodzenie.

Do kogo się zwrócić, aby uzyskać korzystny kredyt dla firm na ryczałcie?

Osoby, które prowadzą działalność opodatkowaną ryczałtem w pierwszej kolejności zapewne będą martwić się tym, czy w ogóle uda im się otrzymać kredyt, a dopiero w dalszej kolejności będzie ich interesowała jego opłacalność. Jeśli chcemy upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i jednocześnie zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu, a także upewnić się co do jego korzystności, powinniśmy zwrócić się do doświadczonego pośrednika kredytowego.

Kredyt dla firm na ryczałcie ze wsparciem specjalisty to najlepszy wybór. Ekspert kredytowy zawsze rozpocznie cały proces od zebrania informacji na temat firmy, jej sytuacji finansowej i potrzeb, a następnie znajdzie właściwą ofertę kredytu. Wykwalifikowani pośrednicy znają zasady panujące w poszczególnych bankach i wiedzą, gdzie szanse na uzyskanie kredytu są największe, a do tego posiadają zdolności negocjacyjne, dzięki którym pozyskają kredyt na najlepszych możliwych warunkach.

Kredyt dla firm na ryczałcie – podsumowanie

Kredyt dla firm na ryczałcie nie jest niemożliwy, ale z omówionych powyżej względów może być trudniejszy do uzyskania niż w przypadku, gdyby firma miała takie same przychody, ale wybrała inną formę opodatkowania (na przykład podatek liniowy). Ryczałt jest jednak w niektórych przypadkach najlepszą opcją na dłuższą metę, więc trzeba po prostu pogodzić się z pewnymi trudnościami, jeśli chodzi o pozyskiwanie zewnętrznego finansowania.

Jeśli firma znajduje się w dobrej sytuacji finansowej, mimo wszystko szanse na pozytywną decyzję kredytową nie będą małe, więc nie należy się poddawać. Dobrym rozwiązaniem jest wzięcie takiego kredytu dla firm na ryczałcie nie samodzielnie, a z pomocą wykwalifikowanego eksperta. Dzięki temu uzyskanie kredytu będzie łatwiejsze, a do tego pośrednik kredytowy znajdzie najlepszą dostępną w danej chwili ofertę, przejmie na siebie lwią część formalności i zajmie się negocjacjami z bankiem. Krótko mówiąc, z jego wsparciem cały proces stanie się prostszy, szybszy i mniej stresujący. Zwłaszcza gdy w kręgu naszego zainteresowania jest kredyt hipoteczny, ryczałt może okazać się przeszkodą, której nie pokonamy bez doświadczonego doradcy kredytowego.