Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak szybciej spłacić kredyt? Praktyczne porady dla kredytobiorców

Jak szybciej spłacić kredyt? Praktyczne porady dla kredytobiorców

09.03.2023
AvatarPaulina Przybysz
jak-szybciej-splacic-kredyt-praktyczne-porady-dla-kredytobiorcow
Avatar

Dowolna forma kredytu – hipoteczny, gotówkowy czy nawet pozabankowa pożyczka, umożliwia przedwczesną spłatę. Takie zobowiązanie finansowe jest uciążliwe zarówno dla samego kredytobiorcy, jak i comiesięcznego, domowego budżetu. Im szybciej możesz uwolnić się od należności finansowych, tym lepiej. Warto więc wiedzieć, jak szybciej spłacić kredyt. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dla kredytobiorców!

Szybsze spłacanie kredytu – czy jest w ogóle możliwe?

Tak, każdy kredytobiorca ma prawo do szybszej spłaty należności. Obecnie dowolny bank umożliwia taką opcję. Jeżeli masz jak szybciej spłacić kredyt – skorzystaj z tej możliwości, ponieważ to duże odciążenie psychiczne oraz podbudowanie comiesięcznego, domowego budżetu. Warto wiedzieć, że istnieje podstawa prawna, która gwarantuje możliwość spłaty zobowiązania przed określonym w umowie terminem.

Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim decyduje o opcji przedterminowego opłacenia należności. Każdy kredytobiorca musi przestrzegać tych przepisów. Jak szybciej spłacić kredyt gotówkowy? W pierwszej kolejności należy spełnić kilka podstawowych warunków. To one decydują o tym, czy w ogóle będzie możliwe przedterminowe opłacenie należności. Jaki kredyt gotówkowy można spłacić szybciej?

 • kredytobiorcą musi być konsument
 • kredyt musi być udzielony dla osoby prywatnej, czyli niezwiązany z działalnością gospodarczą (nawet jeżeli taka istnieje)
 • kwota musi być niższa, niż 255 550 zł lub równowartość w innej walucie
 • kredyt musi być płatny

Jeśli dany kredyt spełnia powyższe warunki, kredytobiorca może częściowo lub całościowo spłacić go przed terminem. Mówi o tym art. 48 Ustawy o kredycie konsumenckim. Każdy bank i firma pożyczkowa przestrzega tego dokumentu. Różnice między bankami mogą pojawiać się tylko w kosztach takiej przedwczesnej spłaty. Poniżej dowiesz się, jak szybciej spłacić kredyt. Trzeba znać pewne zasady, którymi kierują się banki.

Jak szybciej spłacić kredyt – najważniejsze zasady

Tutaj warto zauważyć, że istnieje nie tylko jedna metoda, jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt. Każdy kredytobiorca może zdecydować się na jedno z kilku ciekawych rozwiązań. Które jest najlepsze? Tutaj odpowiedź będzie nieoczywista – zależy to od możliwości finansowych kredytobiorcy. Zwykle będą dostępne dwa rozwiązania, które różnią się mimo wszystko znacznie:

 • Nadpłaty przy comiesięcznych ratach kredytu – jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt w możliwie najłatwiejszy sposób, to idealne rozwiązanie. Polega ono na tym, że kredytobiorca spłaca większą ratę, niż ta zawarta w umowie. To wszystko. Dzięki temu czas spłaty znacznie się skróci i koszty będą mniejsze. Nadpłacanie kredytu gotówkowego zawsze się opłaca. Można zwykle wybrać między czasem spłaty lub niższymi ratami. Banki umożliwiają wpłacanie nadpłat w dowolnym momencie. Można również wybrać każdą kwotę. Dowolność jest tutaj po stronie kredytobiorcy. Odpowiedź na pytanie: jak szybciej spłacić kredyt – to zdecydowanie nadpłacanie comiesięcznych rat.
 • Całkowita spłata kredytu przed określonym terminem – to oczywiste, bardzo proste rozwiązanie. Jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt i masz w danym momencie więcej środków, warto rozważyć opłacenie całej należności. To możliwie najlepszy wybór, jednak trzeba posiadać bardzo dużo gotówki. Warto zauważyć, że tutaj pojawiają się także ogromne oszczędności na prowizjach banku czy ubezpieczeniu kredytu. Nie trzeba nawet specjalnych formalności. Wiele banków oferuje opcję opłacenia całości należności bezpośrednio na stronie internetowej. Jak szybciej spłacić kredyt? Po prostu oddać zobowiązania w całości wcześniej.

Konkretne zasady szybszego spłacania kredytu zależą od samego kredytodawcy. Mogą różnić się koszty czy cały proces prawny. W większości jednak nadpłaty przy ratach lub całkowita spłata to jedyne i najlepsze rozwiązania.

Pomożemy Ci pozyskać możliwie najkorzystniejsze finansowanie dla Ciebie lub Twojego biznesu!

Nie trać swojego cennego czasu. Specjaliści Spłaty Pożyczek przejmą na siebie ciężar formalności i wynegocjują dla Ciebie finansowanie na warunkach dopasowanych do Twoich potrzeb.

Wyślij wniosek!

Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny? Różnice między kredytem konsumenckim

Jeżeli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny – sprawa nie jest tak prosta. Takie zobowiązania są zawierane na okres między 20 a 30 lat. To bardzo długo i dlatego przedwczesna spłata może oznaczać pewne dodatkowe koszty. Wiele zależy jednak konkretnie od prowizji, jaką pobiera kredytodawca.

Banki stosują najczęściej zasadę 3 lat. Przez ten okres kredytobiorca musi opłacać prowizję – później wynosi ona dokładnie 0 zł. Dlatego właśnie przedwczesna spłata po 3 latach niewiele zmieni, ponieważ koszty zostały już opłacone i ciężko będzie je odzyskać. Jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny? Trzeba to zrobić jeszcze, kiedy bank pobiera prowizję, ponieważ wtedy można odzyskać część kosztów.

Warto wiedzieć, że nadpłata kredytu hipotecznego wymaga bardziej skomplikowanych formalności, niż bankowe usługi konsumenckie. Trzeba wtedy złożyć odpowiedni wniosek i często podpisać aneks do umowy kredytowej. Jeżeli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt hipoteczny oraz posiadasz odpowiednie środki – warto to zrobić. Wtedy również hipoteka zostaje wykreślona. Możesz wykorzystywać nieruchomość, jako zabezpieczenie innych zobowiązań lub nawet ją sprzedać.

Przedterminowa spłata kredytu – czy każdy może skorzystać?

Z takiej opcji może skorzystać każdy kredytobiorca przy niemal dowolnym rodzaju kredytu. Wymienione wyżej warunki muszą tylko zostać spełnione. Mimo wszystko każdy bank i firma pożyczkowa na rynku umożliwia przedwczesne oddawanie należności. Jeśli zastanawiasz się, jak szybciej spłacić kredyt w danym banku – możesz skorzystać z pomocy na stronie internetowej. W większości taka opcja jest dostępna bezpośrednio w menu bankowości czy nawet samej aplikacji mobilnej.

Zasady przedwczesnej spłaty mogą różnić się zależnie od banku. Są jednak bardzo podobne. Wcześniejsza spłata jest dostępna przede wszystkim dla konsumentów, którzy mają kredyt niezwiązany z działalnością gospodarczą. Bardzo często firmy otrzymują zupełnie inne warunki kredytowania, gdzie terminy są niezwykle istotne. Jeśli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt – warto to zrobić. Zawsze jest to zysk przede wszystkim dla kredytobiorcy. Uwolnienie się od zobowiązania to także pewien komfort psychiczny.

Odsetki od wcześniejszej spłaty kredytu – czy są wypłacane i ile wynoszą?

Tutaj naprawdę dużo zależy od interpretacji kredytodawcy. Bank musi wyliczyć kwotę do zwrotu i to, na jakiej podstawie będą obliczenia, decyduje o możliwości otrzymania części kosztów kredytu. Przedwczesne oddanie należności pozwala sporo oszczędzić. Jeśli masz jak szybciej spłacić kredyt, zrób to. Zwrot odsetek przy wcześniejszym opłaceniu może być spory, jednak tak naprawdę nie musi.

Jeżeli kredytodawca obliczy stawkę od sumy zadłużenia na dzień regulowania spłaty – wniosek zostanie na pewno obliczony. Wtedy nie otrzymasz żadnego zwrotu. Inaczej to wygląda, gdy bank oblicza odsetki tak, jakby zobowiązanie trwało określony w umowie czas. Taka sytuacja powoduje, że kredytodawca musi zwrócić dla konsumenta część kosztów kredytu. Reguluje to art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim. Każdy bank musi stosować się do przepisów.

Nawet jeżeli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt, warto poinformować kredytodawcę. Kontakt do banku rozwieje wszelkie wątpliwości. Możesz wtedy również spytać o to, jak wygląda zwrot odsetek po przedwczesnej spłacie. W skrócie – wiele zależy od samego banku.

Specjaliści Spłaty Pożyczek przeprowadzą Cię przez cały proces kredytowania. Od znalezienia dostępnych ofert i wybór najkorzystniejszej, poprzez złożenie wniosku, negocjacje z instytucją finansową i pozyskanie indywidualnych warunków zobowiązania, aż do podpisania umowy kredytowej.

Pozyskaj finansowanie przy minimum formalności i bez stresu!

Skontaktuj się z doradcą!

Wcześniejsza spłata kredytu – wady i zalety

Przedwczesne opłacenie należności dla banku ma wiele zalet. Jeżeli wiesz, jak szybciej spłacić kredyt i masz taką możliwość, raczej powinieneś to zrobić. Większość osób, kiedy jest taka opcja, decyduje się wcześniej pokryć należności. Dlaczego warto?

 • Komfort psychiczny – brak dużych zobowiązań finansowych, które trzeba spłacać co miesiąc, jest ogromnym plusem. Przede wszystkim dlatego ludzie decydują się na przedwczesne pokrycie całych należności.
 • Mniejsze koszty kredytu konsumenckiego – bardzo często wcześniejsza spłata oznacza możliwość odzyskania części kosztów kredytowania. To bardzo opłacalne rozwiązanie.
 • Wykreślenie hipoteki – dotyczy to kredytów hipotecznych. Po opłaceniu całości należności przed terminem z umowy nieruchomość staje się własnością. Może ona już wtedy zostać sprzedana lub wykorzystana, jako zabezpieczenie innych zobowiązań.
 • Budowanie zdolności kredytowej – przedwczesne opłacenie kredytu często powoduje, że twoja zdolność kredytowa się zwiększy.

Warto wiedzieć, że pojawiają się również wady. Nie zawsze, gdy masz jak szybciej spłacić kredyt – warto to robić. Dlaczego?

 • Dodatkowe koszty – niektóre kredyty i banki spowodują dodatkowe koszty po wcześniejszej spłacie. Warto skontaktować się z kredytodawcą przed opłaceniem należności, by poznać wszystkie informacje.
 • Konieczność posiadania ogromnych środków – opłacenie należności przedwcześnie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Nie zawsze będzie to opłacalne. Niektóre zobowiązania po prostu warto rozłożyć na dłużej.

W większości przedwczesna spłata jest opłacalna. Bardzo trudno ją zrealizować przez ogrom potrzebnych środków, jednak warto to zrobić.

Czy opłaca się wcześniej spłacić kredyt? Podsumowanie

Już wiesz, jak szybciej spłacić kredyt. W większości to bardzo opłacalne rozwiązanie. Tylko kredyty hipoteczne i wyjątkowe sytuacje mogą być tutaj problematyczne. Najczęściej jednak przedwczesna spłata należności to ogromny komfort psychiczny oraz po prostu uwolnienie się od zobowiązania finansowego.

Banki zwracają również prowizję czy odsetki. Dzięki temu kredytobiorca zyskuje nie tylko pewien komfort, ale i zmniejsza koszty kredytu. Przedwczesna spłata wymaga ogromnego wysiłku – jest to jednak możliwe. Warto wiedzieć, że nawet kredyt hipoteczny można spłacić kilkanaście lat przed określonym terminem w umowie.