Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

13.03.2020
AvatarPaulina Przybysz
Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe?
Avatar

Karty kredytowe nie należą do najtańszych produktów bankowych, ale mają sporo zalet, które sprawiają, że niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Ich najpopularniejszym zastosowaniem jest wykonywanie płatności bezpośrednio za pomocą karty, ale to nie wszystko, co można dzięki nim zrobić. Nie każdy zdaje sobie na przykład sprawę, że przy pomocy karty kredytowej można dokonać wypłaty gotówki z bankomatu, a także wykonać przelew. Tylko jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

Przelew z karty kredytowej na konto bankowe – jak go zrobić?

Proces wykonywania przelewu z karty kredytowej jest bardzo prosty i do złudzenia przypomina robienie przelewu z normalnego konta bankowego. Żeby go wykonać, potrzebowali będziemy danych, które niewątpliwie otrzymaliśmy od banku podczas zakładania karty.

Poszczególne banki umożliwiają wykonywanie przelewów z kart kredytowych na wiele sposobów. Najczęściej można tego dokonać poprzez:

  • serwis transakcyjny
  • aplikację mobilną
  • serwis telefoniczny
  • oddział banku.

Wystarczy więc, ze zalogujemy się do aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego przy wykorzystaniu wspomnianych powyżej danych, a następnie skorzystamy z opcji „wykonaj przelew” bądź podobnej. Zostaniemy poproszeni o szereg danych, takich jak numer konta odbiorcy i kwota, tak jak w przypadku zwykłego przelewu.

Jeśli konto odbiorcy znajduje się w innym banku, przelew prawdopodobnie zostanie zaksięgowany w następnym dniu roboczym. W przypadku karty i konta w tym samym banku, będzie on natychmiastowy.

Ile kosztuje przelew z karty kredytowej na konto?

Wiemy już, jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, musimy wziąć pod uwagę, ile będzie nas to kosztowało. Bank zawsze bowiem potrąci za taką transakcję prowizję, wyrażoną w procentowej części wartości wykonywanego przelewu.

Wysokość prowizji w różnych bankach znacząco się waha – można spotkać się z prowizją w wysokości 2-3%, ale również taką ponad dwa razy wyższą. Oznacza to, że jeśli na przykład wysyłamy 1000 złotych, to przy prowizji 5% bank pobierze opłatę w wysokości 50 złotych.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy w naszym banku obowiązuje minimalna kwota prowizji. Nie jest to regułą, ale też nie rzadkością. Może ona wynosić od 1 złotego do nawet 15 złotych.

Oznacza to, że niezależnie od procentowej wysokości prowizji, nie zapłacimy mniej niż wyznaczona kwota. Na przykład, w przypadku przelewu o wartości 100 złotych i prowizji 2% o minimalnej wysokości 10 złotych, zapłacimy 10 złotych prowizji, a więc w praktyce 10% wartości przelewu.

Jak widać, przelew z karty kredytowej na konto bankowe jest więc rozwiązaniem stosunkowo kosztownym.

Przelew z karty na konto – transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?

Powinno nas również zainteresować, czy bank, który prowadzi naszą kartę kredytową, traktuje przelewy z niej jako transakcje gotówkowe czy bezgotówkowe. Dlaczego ma to znaczenie?

W przypadku transakcji gotówkowych (takich jak na przykład wypłata gotówki z bankomatu) nie obowiązuje okres bezodsetkowy, w związku z czym odsetki od wykorzystanego limitu zaczną naliczać się od razu.

Zaś w przypadku transakcji bezgotówkowych odsetki od zadłużenia zaczną być naliczane dopiero po upłynięciu rzeczonego okresu, czyli z reguły po kilkudziesięciu dniach. Potencjalnie możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Banki nie posiadają wspólnej dla wszystkich z nich polityki odnośnie tego, czy przelew z karty kredytowej na konto bankowe jest transakcją bezgotówkową, czy też gotówkową. W części z nich uważany jest za transakcję bezgotówkową, w innych – gotówkową, a w jeszcze innych jest to zależne od rodzaju karty czy tego, gdzie wysyłamy przelew. Dlatego też powinniśmy poszukać właściwych informacji na stronie internetowej banku, w którym otrzymaliśmy kartę.

Źródło: https://forsal.pl/waluty/galerie/853168,zdjecie,2,karta-debetowa-czy-kredytowa.html

Czy przelew z kart kredytowej na konto się opłaca?

Biorąc pod uwagę stosunkowo dotkliwe prowizje (zwłaszcza przy niskiej kwocie przelewu, ale wysokiej minimalnej kwocie prowizji), a także potencjalny brak okresu bezodsetkowego, robienie przelewu z karty kredytowej na konto bankowe w większości przypadków jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Z karty kredytowej nie warto również wypłacać gotówki, ponieważ, jako, że jest to transakcja gotówkowa, wiązało się to będzie z szybkim naliczaniem odsetek.

Karta kredytowa jest opłacalnym narzędziem zwłaszcza w przypadku transakcji bezgotówkowych, a więc na przykład zakupów w sklepach internetowych, jako, że w takim wypadku przysługuje nam okres bezodsetkowy. Jeśli uda nam się w jego czasie uzupełnić wykorzystany limit, nie naliczone zostaną żadne odsetki, a my będziemy musieli jedynie ponieść standardową opłatę z tytułu posiadania karty.

Weź kredyt konsolidacyjny o niskiej, indywidualnie ustalonej racie i nie przepłacaj.

Połącz swoje kredyty w jeden, aby oszczędzić nerwy i pieniądze. Spłacaj jedną, niską ratę, która nie zagrozi Twojemu domowemu budżetowi. Dzięki nam skonsolidujesz bardzo wysokie kwoty i rozłożysz je nawet na 144 raty.

Wyślij wniosek

Co zrobić, jeśli nie przelew na konto?

Jeśli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów, a planowaliśmy przelać pieniądze na konto bankowe, aby spłacić raty kredytów czy rachunki bądź zrobić zakupy, lepiej, jeśli dokonamy tego po prostu przy pomocy samej karty kredytowej i szybkich płatności internetowych.

Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup karty prepaid przy pomocy środków zgromadzonych na karcie kredytowej, co również nie będzie nas nic kosztowało, jako, że jest to transakcja bezgotówkowa. Z karty prepaid będziemy mogli wykonać przelew już bez żadnych dodatkowych opłat.

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe – podsumowanie

Warto wiedzieć, jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe, nie da się jednak ukryć, że chociaż proces ten jest szybki i łatwy, to w wielu przypadkach będzie po prostu nieopłacalny. Zwłaszcza, jeśli bank, który przyznał nam kartę kredytową klasyfikuje przelewy z karty na konto jako transakcje gotówkowe, co oznacza brak możliwości skorzystania z korzystnego okresu bezodsetkowego.

Na szczęście istnieją korzystne alternatywy i sposoby, dzięki którym można zredukować koszty. Mimo wszystko karty kredytowe warto wykorzystywać przede wszystkim do szybkich płatności bezgotówkowych. Wtedy ani nie zostanie naliczona prowizja, ani nie utracimy okresu bezodsetkowego.

Czy przelew z karty kredytowej na konto jest możliwy?

Z karty kredytowej można korzystać podobnie, jak ze zwykłego konta bankowego: wypłacać z niej pieniądze, płacić w sklepie, a także wydać polecenie przelewu. Jeśli chodzi o to, jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe, sposobów jest wiele. Począwszy od wykorzystania serwisu transakcyjnego po wizytę w oddziale banku.

Czy przelew z karty kredytowej na konto bankowe jest drogi?

Przelew z karty kredytowej na konto bankowe może być drogi, szczególnie, jeśli przelewamy niewielkie kwoty. Zazwyczaj opłata za taką czynność wyrażona jest w formie prowizji, ale jednocześnie wskazana jest minimalna wysokość prowizji. W związku z tym nawet za niewielki przelew może być pobrana spora opłata.

Jakim rodzajem transakcji jest przelew z karty kredytowej na konto bankowe?

To, czy przelew z karty na konto jest transakcją gotówkową, czy bezgotówkową ma znaczenie między innymi w kwestii naliczania odsetek. Każdy bank może mieć w tej kwestii inne ustalenia. W niektórych instytucjach taki przelew z rachunku karty kredytowej jest klasyfikowany jako transakcja bezgotówkowa, w innych gotówkowa, warto więc sprawdzić na stronie internetowej naszego banku, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.