Przelew z karty kredytowej na konto bankowe – jak go zrobić?
Proces wykonywania przelewu z karty kredytowej jest bardzo prosty i do złudzenia przypomina robienie przelewu z normalnego konta bankowego. Żeby go wykonać, potrzebowali będziemy danych, które niewątpliwie otrzymaliśmy od banku podczas zakładania karty.
Poszczególne banki umożliwiają wykonywanie przelewów z kart kredytowych na wiele sposobów. Najczęściej można tego dokonać poprzez:
- serwis transakcyjny
- aplikację mobilną
- serwis telefoniczny
- oddział banku.
Wystarczy więc, ze zalogujemy się do aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego przy wykorzystaniu wspomnianych powyżej danych, a następnie skorzystamy z opcji „wykonaj przelew” bądź podobnej. Zostaniemy poproszeni o szereg danych, takich jak numer konta odbiorcy i kwota, tak jak w przypadku zwykłego przelewu.
Jeśli konto odbiorcy znajduje się w innym banku, przelew prawdopodobnie zostanie zaksięgowany w następnym dniu roboczym. W przypadku karty i konta w tym samym banku, będzie on natychmiastowy.
Ile kosztuje przelew z karty kredytowej na konto?
Wiemy już, jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, musimy wziąć pod uwagę, ile będzie nas to kosztowało. Bank zawsze bowiem potrąci za taką transakcję prowizję, wyrażoną w procentowej części wartości wykonywanego przelewu.
Wysokość prowizji w różnych bankach znacząco się waha – można spotkać się z prowizją w wysokości 2-3%, ale również taką ponad dwa razy wyższą. Oznacza to, że jeśli na przykład wysyłamy 1000 złotych, to przy prowizji 5% bank pobierze opłatę w wysokości 50 złotych.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy w naszym banku obowiązuje minimalna kwota prowizji. Nie jest to regułą, ale też nie rzadkością. Może ona wynosić od 1 złotego do nawet 15 złotych.
Oznacza to, że niezależnie od procentowej wysokości prowizji, nie zapłacimy mniej niż wyznaczona kwota. Na przykład, w przypadku przelewu o wartości 100 złotych i prowizji 2% o minimalnej wysokości 10 złotych, zapłacimy 10 złotych prowizji, a więc w praktyce 10% wartości przelewu.
Jak widać, przelew z karty kredytowej na konto bankowe jest więc rozwiązaniem stosunkowo kosztownym.
Przelew z karty na konto – transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?
Powinno nas również zainteresować, czy bank, który prowadzi naszą kartę kredytową, traktuje przelewy z niej jako transakcje gotówkowe czy bezgotówkowe. Dlaczego ma to znaczenie?
W przypadku transakcji gotówkowych (takich jak na przykład wypłata gotówki z bankomatu) nie obowiązuje okres bezodsetkowy, w związku z czym odsetki od wykorzystanego limitu zaczną naliczać się od razu.
Zaś w przypadku transakcji bezgotówkowych odsetki od zadłużenia zaczną być naliczane dopiero po upłynięciu rzeczonego okresu, czyli z reguły po kilkudziesięciu dniach. Potencjalnie możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić.
Banki nie posiadają wspólnej dla wszystkich z nich polityki odnośnie tego, czy przelew z karty kredytowej na konto bankowe jest transakcją bezgotówkową, czy też gotówkową. W części z nich uważany jest za transakcję bezgotówkową, w innych – gotówkową, a w jeszcze innych jest to zależne od rodzaju karty czy tego, gdzie wysyłamy przelew. Dlatego też powinniśmy poszukać właściwych informacji na stronie internetowej banku, w którym otrzymaliśmy kartę.

Czy przelew z kart kredytowej na konto się opłaca?
Biorąc pod uwagę stosunkowo dotkliwe prowizje (zwłaszcza przy niskiej kwocie przelewu, ale wysokiej minimalnej kwocie prowizji), a także potencjalny brak okresu bezodsetkowego, robienie przelewu z karty kredytowej na konto bankowe w większości przypadków jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Z karty kredytowej nie warto również wypłacać gotówki, ponieważ, jako, że jest to transakcja gotówkowa, wiązało się to będzie z szybkim naliczaniem odsetek.
Karta kredytowa jest opłacalnym narzędziem zwłaszcza w przypadku transakcji bezgotówkowych, a więc na przykład zakupów w sklepach internetowych, jako, że w takim wypadku przysługuje nam okres bezodsetkowy. Jeśli uda nam się w jego czasie uzupełnić wykorzystany limit, nie naliczone zostaną żadne odsetki, a my będziemy musieli jedynie ponieść standardową opłatę z tytułu posiadania karty.
Weź kredyt konsolidacyjny o niskiej, indywidualnie ustalonej racie i nie przepłacaj.
Połącz swoje kredyty w jeden, aby oszczędzić nerwy i pieniądze. Spłacaj jedną, niską ratę, która nie zagrozi Twojemu domowemu budżetowi. Dzięki nam skonsolidujesz bardzo wysokie kwoty i rozłożysz je nawet na 144 raty.
Co zrobić, jeśli nie przelew na konto?
Jeśli chcemy uniknąć dodatkowych kosztów, a planowaliśmy przelać pieniądze na konto bankowe, aby spłacić raty kredytów czy rachunki bądź zrobić zakupy, lepiej, jeśli dokonamy tego po prostu przy pomocy samej karty kredytowej i szybkich płatności internetowych.
Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup karty prepaid przy pomocy środków zgromadzonych na karcie kredytowej, co również nie będzie nas nic kosztowało, jako, że jest to transakcja bezgotówkowa. Z karty prepaid będziemy mogli wykonać przelew już bez żadnych dodatkowych opłat.
Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe – podsumowanie
Warto wiedzieć, jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe, nie da się jednak ukryć, że chociaż proces ten jest szybki i łatwy, to w wielu przypadkach będzie po prostu nieopłacalny. Zwłaszcza, jeśli bank, który przyznał nam kartę kredytową klasyfikuje przelewy z karty na konto jako transakcje gotówkowe, co oznacza brak możliwości skorzystania z korzystnego okresu bezodsetkowego.
Na szczęście istnieją korzystne alternatywy i sposoby, dzięki którym można zredukować koszty. Mimo wszystko karty kredytowe warto wykorzystywać przede wszystkim do szybkich płatności bezgotówkowych. Wtedy ani nie zostanie naliczona prowizja, ani nie utracimy okresu bezodsetkowego.
Czy przelew z karty kredytowej na konto jest możliwy?
Z karty kredytowej można korzystać podobnie, jak ze zwykłego konta bankowego: wypłacać z niej pieniądze, płacić w sklepie, a także wydać polecenie przelewu. Jeśli chodzi o to, jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe, sposobów jest wiele. Począwszy od wykorzystania serwisu transakcyjnego po wizytę w oddziale banku.
Czy przelew z karty kredytowej na konto bankowe jest drogi?
Przelew z karty kredytowej na konto bankowe może być drogi, szczególnie, jeśli przelewamy niewielkie kwoty. Zazwyczaj opłata za taką czynność wyrażona jest w formie prowizji, ale jednocześnie wskazana jest minimalna wysokość prowizji. W związku z tym nawet za niewielki przelew może być pobrana spora opłata.
Jakim rodzajem transakcji jest przelew z karty kredytowej na konto bankowe?
To, czy przelew z karty na konto jest transakcją gotówkową, czy bezgotówkową ma znaczenie między innymi w kwestii naliczania odsetek. Każdy bank może mieć w tej kwestii inne ustalenia. W niektórych instytucjach taki przelew z rachunku karty kredytowej jest klasyfikowany jako transakcja bezgotówkowa, w innych gotówkowa, warto więc sprawdzić na stronie internetowej naszego banku, jakie jest jego stanowisko w tej sprawie.