Splatapozyczek.pl
Spłata Pożyczek/Blog/Jak zabezpieczyć swoje oszczędności podczas pandemii koronawirusa?

Jak zabezpieczyć swoje oszczędności podczas pandemii koronawirusa?

27.04.2020
AvatarPaulina Przybysz
Jak zabezpieczyć oszczędności podczas pandemii?
Avatar

Pandemia koronawirusa to trudny moment zarówno dla ogólnoświatowej, jak i polskiej gospodarki. Ceny w sklepach rosną, a firmy notują rekordowo niskie dochody z uwagi na obostrzenia i zakazy mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Sytuacja na rynku usług finansowych jest coraz mniej pewna, tak więc możemy zadawać sobie pytanie: jak zabezpieczyć swoje oszczędności podczas pandemii koronawirusa? Czy powinniśmy trzymać pieniądze w banku i czy warto skorzystać z oferowanych przez niego lokat?

Czy przechowywanie oszczędności w banku jest bezpieczne?

Wiele osób obawia się przechowywania swoich oszczędności w banku, zwłaszcza w tak trudnym gospodarczo okresie, jaki nastał teraz, ponieważ podejrzewa, że w pewnym momencie pieniądze znajdujące się na kontach bankowych mogą zostać przejęte. Nie jest to całkowicie nieuzasadniona obawa – tego typu zdarzenia miały już miejsce, na przykład w Grecji podczas słynnej zapaści finansowej w tym kraju, a także na Cyprze. W takim razie czy przechowywanie oszczędności w banku jest w ogóle bezpieczne? Czy nie lepiej schować gotówkę do przysłowiowej skarpety, skąd nikt nam jej nie zabierze?

Musimy pamiętać, że depozyty w bankach chronione są Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, co w teorii powinno zapewnić im bezpieczeństwo. Nie jest to całkowicie pewne, ale buduje niewątpliwie pewien poziom zaufania do tych instytucji. Musimy jednak pamiętać, że Fundusz Gwarancyjny obejmuje jedynie depozyty wynoszące mniej niż równowartość 100 tysięcy euro w złotówkach. Oznacza to, że większość obywateli może spać spokojnie, jednak osoby bardzo zamożne mają pewne powody do obaw.

Ponadto, płynność finansowa banków jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki, więc mogą one liczyć na wsparcie państwa, a świat bankowości w dużej mierze wyciągnął wnioski, między innymi ze wspomnianego greckiego kryzysu. Oznacza to, że przechowywanie oszczędności w banku jest stosunkowo bezpiecznym rozwiązaniem, nawet w obecnej sytuacji.

Jak działają banki podczas pandemii koronawirusa?

Banki podjęły wiele różnych kroków, aby jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo swoim pracownikom, jak i ułatwić życie klientom. Promowane są możliwości załatwienia szeregu spraw z domu, za pośrednictwem aplikacji mobilnych i serwisów transakcyjnych, aczkolwiek fizyczne placówki wciąż pozostały częściowo otwarte. Instytucje finansowe postulują o korzystanie z płatności bezgotówkowych, zwiększono także limit kwoty, jaką można opłacić zakup bez podawania PIN-u do 100 złotych (wcześniej wynosiła ona 50 złotych).

Jak sprawa wygląda w kwestii kredytów, lokat i depozytów? Wiele banków umożliwia zaciągnięcie zobowiązania, a także założenie lokaty całkowicie przez Internet, bez konieczności odwiedzenia placówki banku. Bankomaty wciąż są sprawne i pozwalają zarówno wpłacać, jak i wypłacać środki – nie brakuje w nich gotówki, tak więc, jeśli mimo wszystko nie chcemy przechowywać pieniędzy w banku, nie powinniśmy mieć problemu z ich wypłaceniem.

Obniżenie stóp procentowych a lokata w czasie pandemii

Wszystko drożeje, a wiele osób w najlepszym przypadku zarabia tyle samo, a w najgorszym – straciło pracę lub zostało wysłane na przymusowy, bezpłatny urlop. Oznacza to, że jeśli nasze oszczędności nie „pracują”, a po prostu są przechowywane na koncie czy w gotówce w domu, tak naprawdę niemal z każdą chwilą tracą na wartości. Możemy się zastanawiać w związku z tym, czy dobrym pomysłem na zabezpieczenie swoich oszczędności jest założenie lokaty bankowej.

Z uwagi na panującą w kraju trudną sytuację gospodarczą zdecydowano się na znaczne obniżenie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego do rekordowo niskich poziomów. Ma to ogromne znaczenie dla sporego grona Polaków, ponieważ wysokość stóp NBP bezpośrednio wpływa na wysokość oprocentowania kredytów gotówkowych, hipotecznych, czy nawet studenckich.

Niższe stopy procentowe oznaczają tańsze kredyty, tak więc jest to dobra wiadomość dla osób już spłacających bądź mających zamiar zaciągnąć kredyt. Trzeba jednak pamiętać, że rzeczone stopy mają również wpływ na wysokość oprocentowania lokat, które już przed pandemią nie były wysokie, a obecnie znacznie zmalały.

Źródło: https://forsal.pl/artykuly/1467697,obnizki-stop-procentowych-prognozy-raty-kredytow-oprocentowanie-lokat.html

Czy lokaty są bezpieczne?

Nie tylko pieniądze przechowywane na zwykłym koncie osobistym, ale także środki zgromadzone na lokatach są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dotyczy to, jak już wspomniano, kwot do wysokości 100 tysięcy euro lub równowartości tej kwoty w złotówkach. Jeśli więc zastanawiamy się, czy lokaty są bezpieczne, to można jednoznacznie odpowiedzieć, że tak.

Należą one do inwestycji o najmniejszym stopniu ryzyka. Oznacza to niewielki potencjalny zarobek, ale za to daje spokój ducha osobom, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie swoich środków, a zyski są dla nich tylko miłym dodatkiem.

Wypłata pieniędzy z lokaty podczas pandemii – czy warto?

Co zrobić jeśli już mamy pieniądze ulokowane na lokacie? Czy powinniśmy natychmiast je z niej wypłacić? Nie, chyba, że bardzo tych pieniędzy potrzebujemy, ponieważ na przykład zostaliśmy zwolnieni bądź obniżyły się nasze dochody i niezbędne są nam środki na utrzymanie. Wcześniejsza wypłata zgromadzonych funduszy będzie równała się utracie odsetek, więc nie warto tego robić, o ile nie ma takiej potrzeby.

Jak już wspomniano, wszelkiego rodzaju depozyty w banku, w tym lokaty, są gwarantowane do kwoty 100 tysięcy euro i prawdopodobnie nic im nie grozi. Nad wypłatą można się za to zastanowić w przypadku rachunku oszczędnościowego, bowiem zezwala on na wypłatę środków w każdym momencie bez utraty wypracowanych odsetek, a przy tym już przed pandemią tego typu rachunki były niezbyt korzystnie oprocentowane.

Co zrobić z oszczędnościami?

Z uwagi na inflację, przechowywanie środków w gotówce lub na nieoprocentowanym koncie bankowym jest mało korzystne. Możemy się w związku z tym zastanawiać, gdzie trzymać oszczędności i co zrobić z pieniędzmi, aby pogodzić bezpieczeństwo z zyskiem. Omówione już lokaty nie są jedynym dostępnym rozwiązaniem.

Jeśli zadajemy sobie pytanie, co zrobić z oszczędnościami, ciekawym rozwiązaniem mogą być obligacje skarbowe. Są to papiery wartościowe emitowane przez rząd, a nie prywatne firmy, w związku z czym wiążą się z relatywnie niewielkim ryzykiem. Gwarantują niewielkie zyski, natomiast nie musimy się obawiać, że potencjalnie sporo stracimy, co jest realnym ryzykiem w przypadku gry na giełdzie papierów wartościowych.

Zabezpieczenie oszczędności w trakcie pandemii koronawirusa – podsumowanie

Warto zadbać o swoje oszczędności podczas pandemii. Zabezpieczenie ich w banku nie jest złym pomysłem, aczkolwiek można zrozumieć, skąd biorą się obawy niektórych osób uważających, że ich środki mogą zostać przejęte. Mimo wszystko, póki co nie ma jakichkolwiek przesłanek, aby coś takiego miało mieć miejsce.

Czy zabezpieczenie oszczędności w banku to dobry pomysł?

Przechowywanie większych sum w gotówce może wiązać się z pewnym niepokojem, ponieważ mogą one stać się celem kradzieży. Z drugiej strony, można spotkać się z obawą, że depozyty w bankach nie są bezpieczne i w każdej chwili mogą zostać przejęte w czasach kryzysu. W rzeczywistości Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje zabezpieczenie oszczędności na koncie bankowym, aż do równowartości 100 000 euro w złotówkach, więc większość osób nie ma się czego obawiać.

Czy wypłata środków z lokaty się opłaca?

Wypłata środków z lokaty przed terminem, oznacza utratę wypracowanych odsetek, nie jest to więc najlepsze rozwiązanie. Jeśli chcemy wypłacić środki dlatego, że obawiamy się o ich bezpieczeństwo, nie warto tego robić, o ile wysokość lokaty nie przekracza równowartości 100 tysięcy euro w złotówkach.

Czy warto zabezpieczyć oszczędności na lokacie?

Lokata jest rodzajem inwestycji o bardzo małym ryzyku, w związku z czym stopy zwrotów z lokat nigdy nie należały do najwyższych. Z uwagi na spadek stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, oprocentowanie lokat jeszcze bardziej zmalało, a więc stały się one jeszcze mniej opłacalne.